niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28/03/2015
Paweł Krajewski
1 % SWS)

Litewski ksiądz wyrzucił Polaków z kościoła

Dodano: 24.09.2012 [19:52]
Grupa Polaków przebywająca na wycieczce w Wilnie została brutalnie wyrzucona z kościoła przez proboszcza wileńskiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego. To nie pierwsze antypolskie zachowanie litewskich duchownych.

W rozmowie z „Wirtualną Polską” turyści z Łęcznej relacjonowali przebieg skandalicznych wydarzeń, do których doszło w Wilnie. Gdy modlili się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, z zakrystii wyszedł kapłan i zapytał, czy są turystami z Polski. Po uzyskaniu od turystów potwierdzenia, duchowny pstryknął palcami i jednoznacznym gestem dłoni wygonił modlące się osoby z kościoła.

Świadkiem całej sytuacji był pilot wycieczki, który oburzony zażądał od duchownego wyjaśnień. Kapłan okazał się proboszczem wileńskiego sanktuarium i zamiast wyjaśnień wskazał mężczyźnie drzwi i krzyknął: „Won do Polski!”.

Nie jest to pierwsze skandaliczne zachowanie litewskich duchownych wobec Polaków. W kwietniu 2004 roku metropolita wileński nakazał przenieść do sanktuarium Miłosierdzia Bożego obraz Jezusa namalowany w 1934 r. Ściśle według osobistych wskazówek św. Faustyny, który cały czas znajdował się w polskim kościele Ducha Świętego. Obrazu bronili polscy wierni, jednak w 2005 roku litewscy kapłani nie zważając na żywy mur utworzony przez modlące się przed obrazem osoby, przepychali się przez tłum i dosłownie wyrwali obraz z ołtarza. Po przeniesieniu obrazu do wileńskiego sanktuarium wizerunek Jezusa został ocenzurowany. Litewscy księża zasłonili polski napis „Jezu ufam Tobie”.

Od wielu lat w wileńskim sanktuarium są także problemy z nabożeństwami i liturgią w języku polskim. Msze św. dla Polaków odprawiają najczęściej litewscy księża, którzy nie znają polskiego, a nabożeństwa zostały zniesione, ponieważ duchowni uznali, że nie opłaca się ich robić, bo uczęszcza na nie zbyt mało wiernych.

Autor: 
Źródło: 
Niezależna.pl
Źródło: 
Wirtualna Polska
Litewski ksiądz wyrzucił Polaków z kościoła - niezalezna.pl
foto: Mike Wade/SXC
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

i nawet nie wiem czy mnie to oburza.Jestem z Wroclawia i pamietam jeszcze w latach 70-tych jak zjezyl mi sie wlos na glowie gdy przeczytalem napisane na murze :"Polacy My tu jescze wrocimy".Bogu dzieki, jak na razie, sa to tylko pogrozki i nic wiecej.Litwini musza jednak czuc sie naprawde zagrozeni zywiolem polskim z poludnia i rosyjskim ze wschodu.Dla mnie to jest tak oczywiste, ze Ja wogole nie rozmumiem o co chodzi?Ja bede szczesliwy jesli za 50 lat okaze sie, ze Polacy nadal maja niepodlegle panstwo w takich samych granicach jakie mamy dzisiaj i samych dobrych sasiadow naokolo.

No właśnie dlatego że mamy ten np. Wrocław, nie mamy Wilna... I ja, w przeciwieństwie do Ciebie, nie będę szczęśliwy, gdy za 50 lat będziemy nadal w tych pieprzonych sowieckich granicach, a nasza ojczyzna to nie będzie Wilno ale np. Wrocław.

krotkowzroczni i za bardzo pewni siebie .... a to na dluga mete nie jest racjonalne dzialnie takiego malego narodu jak litewski.

Roznica tylko byla taka ze to byli Irlandcy ksieza ktorzy zabronili spiewac w kosciolach po polsku, w polskich enklawach w Pensylwanii, Nowy Jorku czy Chicago.Irlandcy biskupi, wysylali polskich ksiezy do parafii hiszpanskich i irlandzkich, a w polskich parafiach irlandcy i hiszpanscy ksieza sprawowali posluge. Spor ten nie rozstrzygnal nawet papiez. Dopiero wylamanie sie polskich ksiezy a zwlaszcza arcybiskupa HODURA (ur w Zarkach kolo Krakowa) spowodowalo oderwaniem sie od Watykanu i powstanie Polskiego Katolickiego Kosciola Narodowego. ((UWAGA) Prosze nie mylic z Kosciolem Narodowym w Polsce powstalym w 1956r na polecenie KC Partii, zlozonej z uleglej komunistycznej wladzy ksiezy i biskupow.)Dzisiaj koscioly Rzymski i Narodowy-Polski w USA sa zjednoczone. Jan Pawel II wydal edykt potwierdzajacy przynaleznosc NPKK do Wspolnoty koscielnej kosciola powszechnego.

takie same

jak Polska ogłosiła mobilizację to od razu padli na kolana i zgodzili się na wszystko. Byłem w ub.roku w Wilnie. Atmosfera wobec Polaków nadzwyczaj podła.Większość Litwinów wilkiem na nas patrzyła. Z restauracji zrezygnowaliśmy, obsługiwali nas jak muchy w smole. Ogólnie widoczna jest duża niechęć do Polaków. Długo tam nie pojadę.

a co na o SikorKomo Donek..to skutek ich wasalstwa.dlaczego milcza???

Przecież to jest żałosne.On warknął:won do Polski,a oni jak stali bądź klęczeli tak wyszli i jeszcze przepraszali że śmieli zakłócić jaśniemu proboszczowi spokój.Pytam:czy to jest jego kościół?Nie można być jak te barany idące na rzeź. Takiej zdecydowanej postawy brakuje właśnie Polakom i dlatego jesteśmy światowym popychadłem

Tam się tam zdarza. Są to księża bardziej litewscy niż rzymskokatoliccy, silnie antypolscy. Dlatego katolicy na Litwie tak cierpią: prześladowani przez władze polityczne, samorządowe i przez niektórych duchownych katolickich. Trzeba się za nich bardzo modlić.

Za to podziękować tóskowi i jego mafii i bandy episkopat.Kiedyś nas uwielbiali,a teraz won do rudego.

Co to za tekst?, księdza na dodatek. Toż to jakiś chłystek. Tak mówimy Litwa nasza, Ukraina nasza, jednak pomyślmy, że Ci ludzie już nie potrzebują Polaków, ani ich towarzystwa. Czują więź do tego co litewskie i nie chcą mieć już nic wspólnego z Polską. Jedynie pozostający tam rdzenni Polacy, czują jakiś dyskomfort, ponieważ zostają już prześladowani przez Litwinów. Ja na ich miejscu bym wrócił do swoich, nawet mogłby to być Breslau(o ironio przeciwstawna sytuacja dla Nas i germańców).

Informację o "ocenzurowaniu" obrazu Miłosierdzia Bożego należy sprostować, takie wydarzenie nie miało miejsca.

Podczas konserwacji obrazu zostały usunięte późniejsze przemalowania, w tym także napis "Jezu ufam Tobie", wykonany czerwonymi literami w dolnej części obrazu. Litery te zostały domalowane znacznie później niż powstał obraz, a w czasie renowacji usunięte, ponieważ pierwotnie napis znajdował się na dolnej listwie ramy obrazu i stan ten przywrócono. Nawiasem mówiąc, profesjonalna konserwacja została przeprowadzona przez polskiego konserwatora i za fundusze zebrane w Polsce.

Przeniesienie obrazu po renowacji do mniejszego kościoła, wbrew protestom, było życzeniem hierarchii litewskiej. Dodajmy, że kościół litewski poddany był (i zapewne jest nadal) bardzo silnym wpływom komunistycznej agentury.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl