Senat uczcił Zbigniewa Herberta

  

Ponad 30 grafik ilustrujących życie i twórczość poety Zbigniewa Herberta znalazło się na wystawie, którą otwarto w środę przed gmachem Senatu. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie w 20. rocznicę śmierci artysty.

Senator Jan Żaryn podczas otwarcia wystawy podkreślił, że sentencje "Pana Cogito" odnoszą się także do świata polityki.

Każdy poseł i każdy senator powinien przejść dzisiaj obok tej wystawy i przeczytać (…). Tam znajdzie m.in. słowa mówiące o tym, że trzeba być odważnym, a żeby być odważnym to trzeba mieć w sobie wartości tak silne i z taką mocą w sercu tkwiące, by im tej odwagi nie zabrakło. Trzeba mieć także rozum, którym się posługuje człowiek, by czynić dobro. Dla Zbigniewa Herberta najistotniejsze, jeśli dobrze rozumiem jego twórczość, było to, że nigdy w życiu człowiek nie powinien zapominać, że jest i dobro i zło (...) że nie ma możliwości pogodzenia tych dwóch światów

 – zaznaczył.

Jak dodała wicemarszałek Senatu Maria Koc, wystawa "jest wyjątkowa pod każdym względem, bo poświęcona wyjątkowemu człowiekowi, jednemu z najwybitniejszych polskich poetów".

Pewna wyjątkowość polega też na tym, że tę wystawę chyba po raz pierwszy prezentujemy nie w gmachu Senatu, ale na zewnątrz. Jestem przekonana, że dzięki temu więcej osób, także młodych ludzi, którzy odwiedzają polski parlament, będzie mogło tę wystawę obejrzeć

 – stwierdziła.

Wicemarszałek przypomniała, że w tym roku mija 20. rocznica śmierci Herberta.

Był niewątpliwie wybitnym poetą, wielkim człowiekiem. Urodził się we Lwowie i tam spędził czasy młodości. Tam spędził czasy okupacji. Konspiracyjnie studiował filologię polską, ale po wojnie wyjechał ze Lwowa, bo nie chciał żyć poza granicami Polski. Przyjechał do kraju, studiował m.in. ekonomię, ale przecież treścią jego życia była poezja. Kiedy w 1956 r. wydał pierwszy tomik poezji okazało się, że tę poezję przyjęto z wielkim entuzjazmem nie tylko w kraju, ale także za granicą

 – powiedziała.

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Jarosław Klejnocki przypomniał, że w przeszłości muzeum przygotowało dwie inne ekspozycje poświęcone Zbigniewowi Herbertowi.

W latach 2000-2002 była to wystawa "Epilog burzy", a druga, która miała dwie edycje w roku 2008 - "Podróże Pana Cogito". Dzisiaj, kiedy otwieramy tę wystawę w Senacie RP, we Francji w Lille pani prof. Brigitte Gautier otwiera francuską wersję tej wystawy, specjalnie przygotowaną na tamten teren

 – poinformował.

W otwarciu wystawy uczestniczyli także m.in. przedstawiciele rodziny Herberta, wśród nich siostrzeniec poety Rafał Żebrowski.

Ekspozycja "W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi 1924-1998" obejmuje 36 grafik, uporządkowanych według haseł: "Lwów", "II Apokalipsa", "II Okupacja", "Do źródeł", "Solidarność", "Epilog" oraz "Przesłanie". Plansze zawierają zdjęcia pochodzące z archiwum Katarzyny Herbertowej wraz z opisami w j. polskim i angielskim. Na wystawie znalazły się także cytaty z twórczości Herberta i jego dokumenty, m.in. niemiecka legitymacja pracownicza kasjera we Lwowie w 1943 r. oraz rękopis listu do Janusza Odrowąż-Pieniążka z 1961 r. Scenariusz wystawy przygotowała Maria Dorota Pieńkowska, a za stronę plastyczną odpowiada Magdalena Heliasz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ponad 41 mln złotych dla bezrobotnych

/ shauking

  

Opolskie powiatowe urzędy pracy podpisały 22 umowy na zadania wspierające bezrobotnych. Łączny koszt projektów to 41,4 mln złotych – poinformowała rzecznik marszałka województwa opolskiego Violetta Ruszczewska.

Pieniądze na projekty realizowane przez powiatowe urzędy pracy pochodzą z regionalnego programu operacyjnego województwa opolskiego (11 umów na ponad 25 mln zł) i z programu "Wiedza. Edukacja. Rozwój. POWER 2014-2020 (11 umów o wartości prawie 16 mln zł) o łącznej kwocie 41,4 mln zł.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu najtrudniejsza sytuacja panuje w powiecie głubczyckim, gdzie bez pracy pozostaje 9,1 proc. osób w wieku produkcyjnym.

Na drugim biegunie jest Opole, gdzie stopień bezrobocia wynosi około 3 proc. Dużą część z nich stanowią osoby trwale bezrobotne, dla których przygotowano staże i dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Podpisane w środę umowy pozwolą na prowadzenie projektów przez cały przyszły rok. Proponowane formy wsparcia bezrobotnych to staże, dotacje, szkolenia, wyposażenie i doposażenie stanowiska pracy oraz prace interwencyjne.

Jak dodaje dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Jacek Suski, osoby bezrobotne zainteresowane różnymi formami aktywizacji uzyskają szczegółowe informacje na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy. Urzędy planują ponadto spotkania z osobami pozostającymi bez zatrudnienia.

Szacuje się, że z programu POWER skorzysta 1570 osób bezrobotnych od 18 do 29 lat. Regionalny program województwa wesprze 2547 bezrobotnych (także długotrwale) od 30 lat, w tym zwłaszcza osoby w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby w wieku 50 lat i więcej, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby mające co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia lub co najmniej jedno dziecko z niepełnosprawnościami do 18. roku życia oraz migranci powrotni i imigranci. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl