Tęczowe chorągiewki na poznańskich tramwajach. MPK Poznań podjęło już decyzję, co dalej

zdjęcie ilustracyjne / By Jarosław Gliwiński (Pazdro) - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=752540

  

Dziś na poznańskich tramwajach pojawiły się tęczowe chorągiewki - w związku z trwającym Poznań Pride Week, którego zwieńczeniem ma być Marsz Równości. Ta inicjatywa wywołała jednak liczne kontrowersje, a poznańskiego MPK przyznało, że krytyka spływała zarówno ze strony pasażerów, jak i motorniczych. Ostatecznie przewoźnik zdecydował, że już jutro tęczowych chorągiewek na tramwajach nie będzie.

Dziś rano na ulice Poznania tramwaje wyjechały "przyozdobione" tęczowymi chorągiewkami kojarzącymi się z ruchami LGBTQ. Akcja ma związek z trwającym od 4 sierpnia w stolicy Wielkopolski Poznań Pride Week, w ramach którego odbywa się m.in. impreza o nazwie Mr Gay Europe 2018, a zwieńczeniem ma być Marsz Równości. Wszystko to pod patronatem prezydenta miasta, Jacka Jaśkowiaka, który niejednokrotnie dawał wyraz poparcia dla środowisk LGBTQ. 


CZYTAJ WIĘCEJ:

Homolobby opanowuje Poznań. Marsze, propaganda LGBT i wybory Mr Gay Europe 2018

„Tęczowe” tramwaje i flagi LGBT+ w Poznaniu. Wszystko pod patronatem prezydenta miasta


- W Poznaniu powinny wisieć flagi Polski oraz Wielkopolski. To, co się dzieje obecnie w naszym mieście, jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Myślę, że to jakaś prowokacja

- tak dzisiejszą sytuację w rozmowie z naszym portalem komentował kandydat PiS na prezydenta Poznania, Tadeusz Zysk.

CZYTAJ: Zysk o „tęczowym” Poznaniu: Niektórzy prezydenci stają się ideologami

Liczne głosy krytyki płynęły także ze strony pasażerów poznańskiego MPK, jak i motorniczych, którzy - jak pisze na Facebooku miejski przewoźnik - "wyrazili swoją dezaprobatę wobec takiego przedsięwzięcia biznesowego". Na Twitterze krąży również post, ze zdjęciem domniemanej deklaracji motorniczego, który odmówił pracy "pod tęczową banderą". 

Organizator akcji umieszczenia tęczowych chorągiewek na tramwajach, Grupa Stonewall, planował, że potrwa ona dwa dni - piątek oraz sobotę. Tymczasem już dziś wiadomo, że jutro na ulice Poznania tramwaje wyjadą bez specyficznych "ozdób". Taką decyzję podjęło wieczorem MPK, kierując się licznymi głosami krytyki.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Facebook, Twitter, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Wojsko musi być na Westerplatte”

/ prezydent.pl

  

Jutro prezydent Gdańska Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte. Szef sejmowej komisji obrony Michał Jach powiedział w rozmowie z PAP, że pełny ceremoniał wojskowy podczas tych uroczystości to "sprawa o znaczeniu fundamentalnym".

Michał Jach podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby uroczystości na Westerplatte odbyły się "poza ceremoniałem wojskowym". Wyraził również nadzieję, że po "tych prowokacyjnych wystąpieniach" prezydent Gdańska "dogada się" z Ministerstwem Obrony Narodowej tak, by - jak mówił - "w godny sposób uczcić pamięć bohaterskich obrońcÓw Westerplatte".

Przed tygodniem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ujawnił, że - decyzją prezydenta Gdańska - wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Błaszczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Adamowicz przekroczył kolejną granicę! Szef MON nie zostawił suchej nitki na jego decyzji

Adamowicz, odnosząc się do słów Błaszczaka, powiedział, że "Wojsko Polskie jest integralną częścią Westerplatte", zaś przedstawiciele służb mundurowych jak co roku są zapraszani i będą uczestniczyć w uroczystościach 1 września.

Tego samego dnia MON zareagowało. Resort obrony oświadczył, że prezydent Gdańska skłamał na konferencji prasowej mówiąc, że Wojsko Polskie zostało zaproszone na uroczystości na Westerplatte. MON podtrzymało swoje żądanie ws. przywrócenia obecności wojskowej podczas uroczystości 1 września.

We wtorek Adamowicz skierował list do ministra obrony narodowej, w którym zaprosił szefa MON na uroczystości 1 września na Westerplatte. Prezydent Gdańska podkreślił, że obchody na Westerplatte — zgodnie z obowiązującym ceremoniałem — są uroczystością patriotyczną - "nie mają więc ani charakteru państwowego, ani wojskowego".

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl