niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 listopada 2015

Tajemnica czarnej skrzynki Jaka-40

Dodano: 04.02.2012 [07:18]
Nagrania rozmów ze Smoleńska zarejestrowane w czarnej skrzynce i na taśmie magnetofonu Jaka-40, które są w polskich rękach od prawie dwóch lat, mogą zmienić bieg śledztwa – wynika z wypowiedzi technika pokładowego Jaka-40 dla „GP”. Zapisy te podważają prawdopodobnie wiarygodność wszystkich opublikowanych dotąd kopii rozmów między Tu-154 a wieżą.


3 lutego 2012 r. nasze informacje potwierdził RMF FM, oczywiście nie powołując się na ustalenia "Gazety Polskiej". Radio podało: "Instytut im. prof. Sehna w Krakowie bada dowód, który może podważyć wszystkie dotychczasowe ustalenia dotyczące przyczyn katastrofy smoleńskiej. To zapis z magnetofonu samolotu Jak-40, którym do Smoleńska dotarli polscy dziennikarze i jedyne nagrania, jakie polska prokuratura uzyskała bez pośrednictwa Rosjan".„Gazeta Polska” dotarła do chorążego Remigiusza Musia, technika pokładowego Jaka-40, który wylądował w Smoleńsku godzinę przed katastrofą Tu-154.

Jak twierdzi Muś, rosyjski kontroler podał Jakowi-40 komendę o zejściu na wysokość 50 m, czyli poniżej przepisowej wysokości 100 m, na której podejmuje się decyzję o lądowaniu. Według chorążego, Tu-154M 101 oraz Ił-76 dostały od Rosjan taką samą komendę. Remigiusz Muś słyszał te słowa w radiostacji pokładowej. Powiedział nam: – Komenda ta dla nas, iła i tupolewa brzmiała: „Odejście na drugi krąg z wysokości nie mniejszej niż 50 m (po rosyjsku: »uchod na wtaroj krug nie mienie piatdiesiat mietrow«)”.

O ile w pojedynczym przypadku można by mieć wątpliwości, czy technik pokładowy jaka wszystko dobrze zrozumiał, o tyle mało prawdopodobne jest, by Muś przesłyszał się aż trzykrotnie. Tym bardziej że chorąży zna dobrze język rosyjski, także w specyficznych kwestiach lotniczych.

Czy istnieją dowody potwierdzające wersję chorążego? Jak twierdzi Muś, komenda kontrolerów zezwalająca na zejście Iła-76 do 50 m nagrana została na magnetofonie pokładowym Jaka-40. Taka sama komenda, skierowana przez wieżę w Smoleńsku do załogi Jaka-40, powinna z kolei znaleźć się w czarnej skrzynce tego samolotu.

Chorąży mówił już o tym w lipcu 2010 r. (w rozmowie z portalem tvn24.pl) po tym, jak „Gazeta Polska” ujawniła treść identycznie brzmiących zeznań pilota Jaka-40, Artura Wosztyla. Dziś, 21 miesięcy po katastrofie, Muś w dalszym ciągu jest pewien tego, co usłyszał, a dziś jego słowa nabierają jeszcze większej wagi.

Jak się bowiem dowiedzieliśmy, wojskowi prokuratorzy już od kwietnia 2010 r. dysponują taśmami magnetofonowymi z Jaka-40 (w dniu katastrofy smoleńskiej zabezpieczyła je Żandarmeria Wojskowa). Jednak wciąż je… badają. Na nasze pytanie, czy prokuratura wojskowa jest w posiadaniu zapisu rozmów nagranych na magnetofonie znajdującym się w Jaku-40, a jeśli tak, czy ten zapis badała, płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej, odpowiedział: – Prowadząca śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie uzyskała zapisy rozmów, o które panowie pytają, i obecnie pracują nad nimi biegli.

Odczytywanie rozmów z oryginalnej taśmy magnetofonowej trwa już więc prawie dwa lata!

Według rozmówców „GP” informacje Musia prokuratorzy ocenili jako strategiczne dla śledztwa, dlatego był on trzykrotnie przesłuchiwany. Dlaczego w takim razie nie uczyniono z owych strategicznych zeznań użytku? Czy decyzje w tej sprawie podejmował szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej, gen. Krzysztof Parulski?

Dlaczego padła komenda: 50 metrów?

Czym kierowała się wieża, podając Tu-154, Jakowi-40 i Iłowi-76 zdumiewające komendy, że mogą zejść do 50 m? Nie wiadomo. Ale tego, że one padły, Remigiusz Muś jest całkowicie pewien.

– Jeżeli wysokość decyzji dla lotniska wynosi 100 m, a kontroler z wieży podaje nam 50 m, to znaczy, że chce przekazać, iż według niego warunki są na tyle dobre, że można zejść do 50 m, że jest to w danym momencie bezpieczna wysokość. Więc załoga, niezależnie od procedury i informacji w karcie podejścia, kierując się taką komendą kontrolera, który obniża te warunki, ma prawo zejść do 50 m – mówi nam Remigiusz Muś. I dodaje: – Karty podejścia określają standardową procedurę. Zdarzało się, że lądując np. w Brukseli, Monachium czy Frankfurcie nad Menem, lądowaliśmy na podstawie karty podejścia, którą kontroler „kasował” swoją wypowiedzią. Jesteśmy przyzwyczajeni do takich sytuacji, że kontroler, ułatwiając nam podejście, podaje wysokość, do jakiej możemy się zniżyć, przystosowaną do warunków bieżących, tj. pogody i ruchu lotniczego panującego nad lotniskiem. My jednak zawsze podchodziliśmy do tego zagadnienia z pewną rezerwą, nie dopuszczając do przekroczenia minimalnych warunków określonych dla samolotu, pilota oraz samego lotniska.

Podkreślmy: komendy o 50 m nie ma w żadnej z opublikowanych dotychczas wersji stenogramów z Tu-154. Także w ostatniej wersji, sporządzonej przez pracowników krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, zamiast „50 m”, o których mówi Remigiusz Muś, w ustach rosyjskiego kontrola pojawia się „100 m”.

Nasz informator – doświadczony wieloletni kontroler z lotniska Okęcie – uważa, że dla kapitana Protasiuka informacja o możliwości odejścia na drugi krąg z wysokości nie mniejszej niż 50 m była dziwna. – Taka komenda nie powinna paść. Można to porównać z sytuacją na drodze, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a policjant drogówki każe kierowcy jechać 100 km/h. Komenda o 50 m, nawet jeśli padła, nie oznaczała, że zmienia się wysokość decyzji dla tego lotniska. Kapitan Protasiuk postanowił więc odejść na drugi krąg na wysokości 100 m, zgodnie z procedurą – mówi.

Fakt, że doszło do katastrofy, oznacza, że w ostatnich chwilach lotu stało się coś, o czym dotychczas nie wiemy.

Zastanawiające jest, dlaczego kontroler podał kapitanowi Protasiukowi komendę o możliwości zejścia do 50 m, skoro warunki nie tylko się nie polepszyły, lecz były zdecydowanie coraz gorsze.

– Może ktoś mu tak podpowiedział lub przy słuchawkach była osoba zastępująca kontrolera? Tego nie wiemy i być może nigdy nie będziemy wiedzieć – mówi nasz informator.

Jedno jest pewne: słowa kontrolera z wieży w Smoleńsku, które mogły sprowadzić na polski samolot zagrożenie, nie wpłynęły na działania załogi Tu-154. Potem zaś zniknęły ze wszystkich nagrań i stenogramów, choć – jak twierdzi z przekonaniem chorąży Muś – na nagraniach z tego samolotu znajduje się dowód na wydanie identycznej komendy załogom Iła-76 i Jaka-40. Jeśli takie same słowa skierowano z wieży do pilotów Tu-154, oznaczałoby to, że wszystkie przedstawione nam kopie nagrań – a więc zapisy rozmów z kokpitu tupolewa oraz z wieży lotów – zostały sfałszowane.

Gdzie jest nagranie rozmów z wieży?

Tymczasem wciąż nie wiadomo, dlaczego tak ważnych dla śledztwa zapisów rozmów z rejestratora Jaka-40 dotąd nie ujawniono opinii publicznej. Trudno także wyjaśnić przyczynę, dla której tak długo trwa badanie przez biegłych magnetofonu z tego samolotu. Nie wiemy również, czy nagrania z Jaka-40 porównano z nagraniami z wieży w Smoleńsku, by stwierdzić, czy i w jakim stopniu oba zapisy się pokrywają.

Cały tekst w najnowszym wydaniu "Gazety Polskiej"          
 

Autor: 
Leszek Misiak
Autor: 
Grzegorz Wierzchołowski
Źródło: 
Gazeta Polska
Tajemnica czarnej skrzynki Jaka-40 - niezalezna.pl
foto: Bartosz Staszewski, PRS Team.net/ creativecommons.org/licenses/ by-sa/2.5/deed.en
Tajemnica czarnej skrzynki Jaka-40 - niezalezna.pl
foto: arch.
Tajemnica czarnej skrzynki Jaka-40 - niezalezna.pl
Tajemnica czarnej skrzynki Jaka-40 - niezalezna.pl
Tajemnica czarnej skrzynki Jaka-40 - niezalezna.pl
Tajemnica czarnej skrzynki Jaka-40 - niezalezna.pl
Tajemnica czarnej skrzynki Jaka-40 - niezalezna.pl
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Twoja informacja jest już nie aktualna, ponieważ ta informacja JUŻ zniknęła z ONET.pl To kolejna manipulacja agentów sowieckiej dezinformacji z TVN-WSI24.
Smoleńska mgła zaczyna powoli opadać, ciekawe, kto pierwszy pęknie i w trosce o własną dupę przerwie zmowę milczenia w sprawie zbrodni smoleńskiej.
Prokuratura zna te taśmy już dwa lata, to co robił sowiecki generał w polskim mundurze, POlitruk Parulski?
Ukrywał fakty, mataczył w sprawie, czy tylko pilnował interesów władzy sowieckiej. Wygląda na to, że tak jak w 1946 r. sowieci zainstalowali w Polsce komunistyczny rząd lubelski, tak w 2007 r. zainstalowali w Polsce, sowiecki rząd, szajki z Platformy O.

i reszta tej przestepczej organizacji siedza w tym g..... zdrady narodowej, zamachu smolenskim po same uszy dlatego podlegle im agentury nierzadowe tego dzikiego kraju niszcza i falszuja dowody tej orutnej zbrodni.

na całej polskiej elicie dlatego bo wsie pogibli a samolot rozwalił się w drobny mak. Gdyby nie było udziału osób trzecich samolot byłby w całości albo co najwyżej rozpadł by się na trzy części i napewno większość osób przeżyłaby. Już niedługo Ci którzy są odpowiedzialni za zamach czyli rząd Tuska i Putina oraz Ci którzy tuszują prawdę o zamachu czyli TVN, Polsat, GW, pseudoeksperci w kurtkach lotniczych i inni bekną za to co zrobili!

ja daję dziś 90% na zamach, 10% na podkładanie pilotom świni co skończyło się niezamierzoną tragedią.

Zaraz po tragedii dawałem 10% na zamach, 10% na podkładanie świni, 80% na błąd pilota.

Nie wierzyłem że ruscy aż tak mogliby naszczać do własnej zupy...
Wyleczyłem w parę tygodni widząc skalę głupich kłamstw.

Piszę głupich bo w dobrze wymyślone pewnie byśmy uwierzyli.

Robią wszystko aby nigdy się świat nie dowiedział jak było naprawdę

moze ktos w koncu to powie to co mowili po katastrofie.
Ruski Ił kosil drzewa w mgle ale szczesliwie udalo mu sie odleciec i nie rozbic. Teraz po raportach wychodzi ze wszystkie drzewa skosil polski tupolew, a nie po czesci ruski Ił

Drzwi juz skrzypia a sluzby specjalne panika ogarnia kontoluja ten inet nawet bez ACTA ktora miala to zalegalizowac. Oni boja sie slowa w nim jest sila.

http://ryszardczarnecki.salon24.pl/387007,czy-komorowski-zaplacil-yunusowi

z PO?(Partia Oszustów)

Taras na Okęciu w okresie wiosenno -letnim czynny jest od 6:30 do 20:30
czyli 10 kwietnia 2010 jeśli był czynny to na nim stały dziesiątki ludzi z aparatami i kamerami.

a Czy był czynny tego dnia?
Czytaj: Taras na Okęciu,czasowo nieczynny,, autor:Agnieszka Fabrycy
11/03/2010

"biegłym" (albo przebiegłym) z MAKu

No właśnie, właśnie, jeszcze trochę i w końcu jeszcze jedna prawda ujrzy światło dzienne, a mianowicie to, że i FMS, TAWS i i inne parametry są wzięte z sufitu (no może nie z sufitu ale z innych "lotów") i takoż samo sfałszowane jak nagrania.

Ważne ślady i najnowsze ustalenia. To trzeba koniecznie przeczytać.
http://albatros.salon24.pl/383...

http://albatros.salon24.pl/386...

http://albatros.salon24.pl/383...

Uczciwe media, którym zależy na prawdzie powinny to kolportować i rozpowszechniać

kontrolerzy ze Smoleńska byli przesłuchiwani...
Ciekawe; czy na tą okoliczność również ?

inną historią jest , że ;czego człowiek nie ruszy a tyczy to Smoleńska napotyka na swoisty mur: indolencji, półprawd ..czy wręcz- kłamstw i "zaniedbań"..
Można je przysłowiowym nożem "kroić"!
To nie jest normalne!
W żadnym przypadku, nie powinno być utrudnieniem fakt- zaistnienia tej tragedii na terytorium Rosji.
Pod warunkiem ,że ideą nadrzędną jest dojście do prawdy..z obu stron.
Niestety przebieg tej katastrofy był badany WYŁĄCZNIE na podstawie danych z Rosji.
Nikt w Polsce poza "gotowce rosyjskie" nie odważył się wychylić.
Tyczy to zarówno -przebiegu tej tragedii narodowej..jaki i jej skutków .
Chodzi mi o badania ofiar tej tragedii.

Mało tego Arabski składa jednoznaczne zapewnienia Rosjanom : "trumny w Polsce nie będą otwierane"..
Czyli - wolną rękę macie ..Jak to się ma z sumiennym dochodzeniem?
Czemu, takie - akurat, zapewnienia padły?

Niewątpliwie załoga JAKA ma więcej nieeksploatowanych do tej pory informacji..
Nie bez przyczyny , swego czasu ZASTRASZANO ich ..procesem i sankcjami..

Polskim technikom, z Krakowa którzy opracowywali odczyt dostarczonych taśm
dziękuję !!!
Za wyłamanie się z "kręgu zmowy"- WIELKIE DZIĘKI!!!!

Oczywiści organy ścigania potrzebują dowodów o winie za ZAMACH 10 kwietnia 2010 roku i dlatego tak to się ślimaczy.

Wiadomo, że ZAMACH przygotowała polska wojskówka w porozumieniu z Rosjanami i dlatego , gdzie się da, zacieraja dowody winy.

Im większy smród koło sprawców zbrodni ( prokuratura postawiła zarzuty gen. Janickiemu - szefowi BOR, odznaczonemu po ZAMACHU przez BUL-Komorowskiego - tym wieksze zdenerwowanie u zamachowców. Mordują swoich kumpli od Dukaczewskiego np. wyjątkową kanalię tj. gen. Szumskiego.
Ten kit o psychicznie chorym synu ( narkomanie ) to lipa dla głupków.
Syn, zamordowanego prof. Eugeniusza Wróbla , tez ponoć był psychicznie chory - tylko , że nigdzie nie ma dokumentów lekarskich na ten temat. Ale konfabulacja do durnych i naiwnych ludzi poszła w eter i nie ważne , że syn Wróbla zaprzeczył wersji polskojęzycznej prokuratury. "Leczą" go teraz w Zakładzie Psychiatrycznym i w konsekwencji kiedyś się powiesi a kure.... prokuratura zamknie śledztwo.
Dziwię się PiS-owi , że wykazuje zupełny brak zainteresowania tymi sprawami, które tak mocno wiążą się ze ZBRODNIA SMOLEŃSKĄ !

ciężko teraz będzie sprowokować u niego jakiś wypadek, no chyba że ma psychicznie chorego sąsiada

Biegli NATO/bo samolot z literką ,,M,, czyli military/ powinni:
Przegrać czarne skrzynki:
ATM
K3-63
oraz wszystkich samolotów z którymi nasz TU-154M nr101 prowadił rozmowy.
/w tym z IL-76/
Przypomnę że nowoczesne samoloty pasażerskie mają rejestratory lotu dłuższe niż nasz TU154.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl