Gawłowski za kratami na diecie. A z kim poseł PO siedzi w celi?

Stanisław Gawłowski / Fot. Lukasz Szelemiej/Gazeta Polska

Sekretarz generalny PO poseł Stanisław Gawłowski trafił do dwuosobowej celi Aresztu Śledczego w Szczecinie. Siedzi z mężczyzną wcześniej nie karanym. Kontakt z innymi więźniami ma ograniczony i jest on możliwy podczas spacerów, zajęć społeczno- kulturalnych oraz... pod prysznicem.

Poseł Stanisław Gawłowski trafił do  Aresztu Śledczego w niedzielę wieczorem, po decyzji Sądu Rejonowego w Szczecinie. Przychylił się w całości do argumentacji prokuratury, która obawiała się, że ze względu na zagrożenia surowej kary, poseł PO może mataczyć poprzez wpływania na świadków i innych oskarżonych.

CZYTAJ TEŻ: Ruszył program Cela+. Sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski trafi za kratki!

Jak powiedział major Sebastian Matuszczak, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Szczecinie, poseł Gawłowski po przewiezieniu do aresztu przeszedł standardowe procedury.

To znaczy, że odbył wstępną rozmowę z wychowawcą, spotkał się również z psychologiem, został zbadany przez lekarza, a następnie umieszczony w w celi dwuosobowej monitorowanej z innym tymczasowo aresztowanym, który także po raz pierwszy przebywa w warunkach izolacji więziennej

- stwierdził rzecznik.

Jak wyjaśnił major Matuszczak, cela jest monitorowana, bowiem taka jest procedura stosowana w przypadku tymczasowo aresztowanych.

To nam umożliwia lepszą kontrolę zachowania i procesu adaptacji osadzonych w warunkach izolacji

- powiedział.

Zgodnie z procedurami sekretarz generalny PO ma ograniczony do minimum kontakt z innymi więźniami. Jest on możliwy tylko podczas spacerów, zajęć społeczno-kulturalnych a także w łaźni.

Ale w przypadku zajęć społeczno-kulturalnych i spacerów jest to uprawnienie osadzonego, z którego może, ale nie musi korzystać. Osadzony może także korzystać z posługi religijnej

- wyjaśnił major Matuszczak.

Poseł Gawłowski w areszcie poprosił o specjalną lekkostrawna dietę, ze względu na stan zdrowia.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Najwyższe drzewo w Polsce to daglezja; rośnie w Beskidach i ma 57 m

daglezja / Sweetaholic

57 m mierzy daglezja zielona, najprawdopodobniej najwyższe drzewo w Polsce. Rośnie w paśmie góry Klimczok w Beskidzie Śląskim – podało Nadleśnictwa Bielsko. Dotychczas za najwyższe uchodziły dwa świerki, które od daglezji są jednak niższe o 5,5 m.

„Wszystko wskazuje na to, że daglezja o 5,5 m wyprzedza dotychczasowych rekordzistów, czyli dwa świerki - z Białowieskiego Parku Narodowego oraz z rezerwatu przyrody Śrubita w Beskidzie Żywieckim" – poinformowała Irena Polok z Nadleśnictwa.

Leśnicy podali, że daglezja zielona rośnie w leśnictwie Biła w otoczeniu niewiele niższych od siebie drzew. Niemal każde drzewo w jej sąsiedztwie przekracza 45 m wysokości, a przynajmniej cztery mieszczą się w przedziale 53-55 m. „Daglezja nie wybija się zatem wyraźnie ponad korony, przez co nie została wcześniej zauważona” – wskazała Polok.

Daglezję „namierzył” leśnik z Nadleśnictwa Bielsko Rafał Kozubek, który wykorzystał dane z lotniczego skaningu laserowego zgromadzone przez Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

„Następnie sprawdził je w terenie przy pomocy dalmierza laserowego. Uzyskał wynik 56,5 m. Aby mieć całkowitą pewność, co do wysokości drzewa, wynik został zweryfikowany przez Piotra Gacha. Pasjonat określił wysokość na 57 m. Pomiarów dokonał przy pomocy dalmierza z dwóch różnych miejsc. Wynik 57 m to +ostrożna średnia+ z kilkudziesięciu pomiarów, z których ok. 90 proc. mieściło się w przedziale pomiędzy 56,5 – 58 m” - poinformowała Irena Polok.

Wiek daglezji szacowany jest na 115 lat. Zdaniem leśników, wykazuje ona dużą żywotność i może jeszcze urosnąć.

Daglezja jest gatunkiem z rodziny sosnowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce jest gatunkiem introdukowanym.

Nadleśnictwo Bielsko w południowej części obejmuje m.in. lasy w Beskidzie Śląskim i Małym, rosnące w pobliżu Bielska-Białej. Na jego terenie znajdują się m.in. góry Skrzyczne, Klimczok, Szyndzielnia, Błatnia i Magurka. Północna część składa się z szeregu mniejszych i większych kompleksów leśnych usytuowanych częściowo na terenie równinnym lub pagórkowatym.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl