Premiera filmu o sowieckiej zbrodni na Polakach

/ fot. mat.pras.

  

W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej zapraszamy na premierę spektaklu telewizyjnego "Nie pamiętam" opowiadającego o okrutnej zbrodni sowieckiej dokonanej na Polakach, o zbrodni katyńskiej i wywózkach na Syberię. Premiera odbędzie się w piątek, 23 lutego o godzinie 18.00 w kinie Luna na Marszałkowskiej 28 w Warszawie.

Przed projekcją filmu odbędzie się dyskusja pod tytułem: „Walczyli za Niepodległą. O Ofiarach Zbrodni Katyńskiej”. W rozmowie wezmą udział dr Ewa Kowalska z Muzeum Katyńskiego, dr Adam Buława z Muzeum Wojska Polskiego, Adam Hlebowicz, oraz dr Witold Wasilewski z IPN.

Film "Nie pamiętam" opowiadający o sowieckich represjach wobec Polaków po agresji Związku Sowieckiego 17 września 1939 r. wyprodukował Instytut Pamięci Narodowej i Varsovia Art, reżyserem jest Mirosław Mamczur a scenariusz napisali Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, którzy zagrali w nim główne role.

Gośćmi debaty i projekcji filmu będą między innymi rodziny katyńskie i Sybiracy.

Premiera odbędzie się w piątek 23 lutego o godzinie 18.00 w kinie Luna na Marszałkowskiej 28 w Warszawie.

"Nie pamiętam" - zaproszenie na projekcję filmu IPN.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Fundacja Rodzin Górniczych wsparła ponad 5 tys. osób

/ tunaolger

  

Ponad 5 tys. osób wsparła działająca od ponad 20 lat Fundacja Rodzin Górniczych (FRG). Pomaga ona m.in. wdowom i sierotom po górnikach, którzy zginęli w kopalniach. Na ten cel przeznaczyła blisko 30 mln zł.

Podopieczni, darczyńcy i przyjaciele Fundacji spotkali się w środę w Katowicach na dorocznym spotkaniu barbórkowo-świątecznym.

"Dziękuję za ponad 20 lat działalności, za Państwa zaangażowanie, troskę i skuteczność działań wspierających górnicze środowisko. Wiem, że Fundacja rozwija zakres swej aktywności, udzielając stypendiów dla dzieci i młodzieży, dofinansowując leczenie i rehabilitację górników, wspierając podopiecznych, uzdolnionych artystycznie"

– napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka. Pismo do uczestników spotkania przesłał także prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość w Pałacu Młodzieży tradycyjnie rozpoczęło wykonanie hymnu państwowego. Później minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych górników. Podczas uroczystości wręczono Medale Przyjaciel Fundacji, wyróżnienia i pamiątkowe statuetki dla laureatów konkursu poświęconego górniczej solidarności zawodowej. Nagrody otrzymali również stypendyści Fundacji, osiągający bardzo dobre wyniki w nauce i podejmujący inicjatywy pozaszkolne. Wydarzenie uświetnił występ artystyczny podopiecznych Fundacji.

Fundacja Rodzin Górniczych finansowana jest ze składek górników, darowizn przekazywanych przez firmy i osoby prywatne. Pomaga wdowom po górnikach, sierotom, które straciły rodzica wskutek wypadku w kopalni, lub też wypadek ograniczył jego sprawność. Pod opieką fundacji są też inwalidzi górniczy, którzy bardzo często wymagają stałej specjalistycznej opieki medycznej oraz rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi – one także mogą otrzymać stypendium, jeśli się uczą. Finansowany jest dla nich zakup specjalistycznego sprzętu, dofinansowanie zabiegów medycznych i rehabilitacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl