Groźby Merkel i Macrona pod adresem Polski. Desperacka próba nacisku na premiera Morawieckiego

Angela Merkel i Emmanuel Macron chcą wywrzeć nacisk na premiera Mateusza Morawieckiego / fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowali w Brukseli, że będą wspierać Komisję Europejską w jej działaniach dotyczących Polski i ewentualnego uruchomienia artykułu 7.1 unijnego traktatu wobec władz w Warszawie.

Komisja Europejska będzie w przyszłym tygodniu analizować ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa i podejmie decyzję, czy aktywować wobec Polski art. 7 ust. 1 unijnego traktatu.

Mówi on o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością trzech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje są natomiast mało prawdopodobne, bo wymagają jednomyślności.

Jeśli Komisja Europejska zdecyduje się iść do przodu, będzie uważała, że to konieczne, będziemy to wspierać 
– powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji, pytana o ewentualne uruchomienie artykułu 7.

Będę wspierał inicjatywy podejmowane przez Komisję Europejską za każdym razem, gdy broni ona spójności naszych zasad 
– wtórował jej Macron.

Kanclerz Niemiec i prezydent Francji nie ukrywali zresztą, o co w tej wspólnej deklaracji chodzi – o próbę wywarcia nacisku na premiera Mateusza Morawieckiego.

Komisja uważa, że jest zmuszona do rozwiązania tej sprawy. Mam nadzieję, że mogą być przeprowadzone nowe rozmowy z nowym premierem, które sprawiłyby, że prowadzenie tej procedury nie byłoby konieczne 
– oznajmiła wprost Merkel.

Również Macron opowiadał, że ma nadzieję, iż Polska będzie w stanie wyjaśnić niejasności. 

Dajmy szanse nowemu premierowi Polski na dyskusje w nadchodzących dniach 
– powiedział.

Warto pamiętać, że zarówno Macron jak i Merkel mają sporo kłopotów na własnych podwórkach – on musi mierzyć się z fatalnymi notowaniami u wyborców, ona nadal nie może stworzyć rządu. Być może przy tej okazji próbują też ugrać coś dla siebie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Była tak pijana, że... wjechała w stację paliw

uliczny "rajd" w Annopolu zakończył się... na stacji paliw / lubelska.policja.gov.pl

  

Uszkodzona witryna wejściowa i rozbity asortyment przed budynkiem – tak zakończyły się drogowe „popisy” 19-latki, która samochodem... wjechała w stację paliw w Annopolu. Jak się okazało kierująca samochodem była nietrzeźwa.

Policjanci z Komisariatu Policji w Annopolu zostali skierowani na nietypową interwencję. Ze zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy wjechał w budynek stacji paliw.

- Na miejscu patrol policji zastał rozbite drzwi wejściowe przez samochód osobowy oraz poważnie uszkodzony asortyment wystawiony przed budynek. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń – relacjonuje policja.

Kierowcą volkswagena okazała się 19-letnia mieszkanka gminy Annopol, która jak twierdziła straciła panowanie nad pojazdem. Jednakże badanie alkomatem wykazało również inną przyczynę niefortunnego zakończenia jazdy. Młoda kobieta miała w organizmie prawie 1,8 promila alkoholu.
 
W samochodzie jechało jeszcze trzech pasażerów. Z ustaleń policjantów wynika, że przynajmniej jeden z nich był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania pojazdami.
 
19-latka już straciła prawo jazdy, ponadto będzie odpowiadała przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości. Będzie musiała również pokryć straty spowodowane wjechaniem w witrynę stacji paliw.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl