Ujawniono, co naprawdę Rosja i Białoruś będą ćwiczyć na Zapad-2017. Konflikt z Polską 

Manewry Zapad-2017 odbędą się na terytorium Białorusi i Rosji w dniach 14-20 września / mil.ru

  

„Próba destabilizacji sytuacji na Białorusi i wywołania konfliktu wewnątrz państwa związkowego przez siły fikcyjnych Wejsznorii, Besbarii i Lubenii” – to scenariusz wrześniowych manewrów Zapad-2017 zaprezentowany przez ministerstwo obrony Białorusi. Jak wynika z zaprezentowanej dziennikarzom mapy, fikcyjne kraje znajdują się… na części terytorium realnej Polski i państw bałtyckich.

Według planów ogłoszonych przez szefa sztabu generalnego białoruskich sił zbrojnych, wiceministra obrony gen. Aleha Biełakonieua, w konflikcie będą uczestniczyć z jednej strony siły zachodniej Koalicji Państw Zainteresowanych – Wejsznoria, Besbaria i Lubenia, a z drugiej – Państwa Północne, czyli broniące się państwo związkowe Białorusi i Rosji.

Fikcyjny konflikt ma być podobny do tych, które wydarzyły się w ostatnim czasie na Bliskim Wschodzie i w Europie. 

To kryzys i konflikt wywołane przez rosnącą aktywność nielegalnych formacji zbrojnych, międzynarodowych organizacji separatystycznych i terrorystycznych, wspieranych przez siły zewnętrzne 
– oświadczył Aleh Biełakonieu podczas briefingu dla mediów i dyplomatów wojskowych akredytowanych na Białorusi.

Fikcyjna Wejsznoria będzie się przy tym znajdowała na północnym zachodzie realnej Białorusi. Dwa pozostałe państwa koalicji zachodniej – Besbaria i Lubenia graniczą z Wejsznorią od północnego zachodu i, jak wynika z zaprezentowanej podczas briefingu mapy, znajdą się na części terytorium realnej Polski i państw bałtyckich.

Białoruś próbuje nie dopuścić do wybuchu konfliktu zbrojnego, a Rosja (…) udziela jej pomocy politycznej, finansowej i wojskowej 
– wyjaśniał białoruski generał.

Manewry będą miały dwa etapy. Pierwsza faza to izolacja obszarów zajętych przez wrogie siły, organizowanie obrony przeciwlotniczej do ochrony ważnych obiektów państwowych. W fazie drugiej wojska będą realizować zadania bojowe związane z wyparciem przeciwnika.

Manewry będą się odbywać na poligonach Borysowskim, Domanowskim, Różańskim, Lepielskim, Osipowiczowskim, Loswido, a także w dwóch miejscach na terenie obwodu witebskiego – w okolicach miejscowości Dretuń i Głębokie.

Wiceminister obrony sporo uwagi poświęcił „niełatwej sytuacji wojskowo-politycznej w regionie”, wskazując, że przy zachodnich granicach państwa związkowego w krajach bałtyckich i w Polsce „powstały punkty dowodzenia NATO, liczebność sił szybkiej odpowiedzi NATO wzrosła z 25 do 40 tys., w pełnej gotowości bojowej są cztery batalionowe grupy taktyczne, zaś w Polsce rozmieszczono brygadę pancerną USA”.

Manewry Zapad-2017 odbędą się na terytorium Białorusi i Rosji w dniach 14-20 września. Białoruś zaprosiła do ich obserwacji m.in. przedstawicieli NATO, OBWE, ONZ, a także Polski, Ukrainy, państw bałtyckich, Szwecji i Norwegii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kraków: ławeczka Walerego Pisarka

/ Mach240390; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Prof. Walery Pisarek, zmarły w 2017 wybitny językoznawca, honorowy prezes i przewodniczący Rady Języka Polskiego, będzie miał w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie swoją literacką ławkę. W piątek otrzyma je także 11 innych osób.

W ten sposób Kraków honoruje wybitnych twórców i akcentuje swoje literackie dziedzictwo. To także element promocji czytelnictwa poprzez łączenie literatury z nowymi technologiami.

Wszystkie ławki są opatrzone tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znajduje się również specjalny kod QR. Po jego zeskanowaniu urządzeniem mobilnym wyposażonym w odpowiednią aplikację trafiamy na stronę internetową, gdzie można zapoznać się z biografią danej postaci oraz fragmentem książki w wersji tekstowej i audio.

Dodatkowo na stronie jest interaktywna mapa, dzięki której można zlokalizować wszystkie literackie ławki – a także najważniejsze literackie adresy Krakowa.

W ramach projektu Kody Miasta literackie ławeczki zyska dwunastu twórców m.in.: autor kultowej serii powieści o Baltazarze Gąbce, redaktor i publicysta Stanisław Pagaczewski, związana z Piwnicą pod Baranami pieśniarka Anna Szałapak, dramaturg, reżyser teatralny i telewizyjny Maciej Wojtyszko oraz publicysta Stefan Wilkanowicz.

Wśród twórców związanych z Krakowem, którzy otrzymają imienne ławeczki będą także poeci: Ewa Sonnenberg, Joanna Lech, Joanna Oparek, Jerzy Kronhold, prozaicy: bośniacki pisarz Miljenko Jergović i Aleksandra Zielińska oraz żyjący w XV wieku niemiecki humanista rozsławiający gród Kraka w utworach poetyckich Konrad Celtis.

Projekt Kody Miasta jest realizowany od czterech lat. W tej chwili jest 168 ławeczek, a od piątku będzie ich 180 - oplatają Planty, są w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie, a tabliczki z kodami QR są umieszczone na kamienicach Kazimierza. W ten sposób honorowane są osoby o istotnym dorobku literackim bądź artystycznym i promowany jest tytuł Miasta Literatury UNESCO, który Kraków otrzymał jesienią 2013 r. Dzięki archiwalnym nagraniom można usłyszeć głosy m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Julii Hartwig czy Ziemowita Szczerka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl