„Zawsze chciałem jeździć porsche”. NOWE NAGRANIA. Jest też wątek ks. Sowy i tajemniczego odszkodowania

TVP Info print screen

rz

Kontakt z autorem

Na jaw wyszła kolejna porcja nagrań z restauracji „Sowa&Przyjaciele”. Na taśmach pojawiają się zupełnie nowe wątki dotyczące obsady pewnych stanowisk, a nawet wątki,  dotyczące niejasnych okoliczności odszkodowania w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Pojawia się również nietypowy wątek... motoryzacyjny.

Nagrani zostali, ks. Kazimierz Sowa, były szef BOR Marian Janicki, biznesmen Jerzy Mazgaj i były minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Poniżej publikujemy zapis fragmentów nagrań:
 

ks. Sowa: Mario ty się nie przejmuj
 
Karpiński: Jeszcze teraz se porsche kupił.
 
ks. Sowa: A jakie?
 
Karpińśki: Cayenne, Krakchemia mu kupiła k... ja mu kupiłem... służbowe... no k... od tamtego tygodnia jeździ porszakiem k... i przyszedł do mnie i mówi tak... spełniłem swoje dziecięce marzenia... jeżdżę porsche k... zawsze... mówi... marzyłem jako dziecko, żeby se jeździć porsche...
 
ks. Sowa: Ty machnąłeś ręką, ale wiesz o tym, że troszkę... oczywiście mówię tylko medialnie... wystawia się na strzał...
 
Głos: Jurek?
 
ks. Sowa: Nie Andrzej... wystawia się troszkę na strzał... oczywiście zawsze można powiedzieć to nie moje.
 
Karpiński: Spółka mi kupiła i tak dalej...
 
Głos: Ale ma tak ma?
 
Karpiński: No ma! Jeździ porsche k... porsche jeździ.
 
Janicki: A miał przecież k... Q7
 
Karpiński: Zamienił na porsche k...
 
ks. Sowa: Marian... Q7 się nie rzucało w oczy... (śmiech)
 
Karpiński: Przydzedł do mnie i mówi... czy mógłbyś spełnić moje dziecięce marzenie... zawsze chciałem jeździć porsche... dał mi tam wytyczne teraz jeździ kurwa.
 
ks. Sowa: Jurek Ty jesteś za dobry człowiek... taka jest prawda.
 
Janicki: Jurek jest debeściak k...

  (print screen TVP Info)
 
 W dalszej części rozmowy pojawia się wątek dotyczący tajemniczego odszkodowania. Sprawą wyraźnie zainteresowany jest Jerzy Mazgaj.
 
 

ks. Sowa: A Ty wiesz o tym, że w ministerstwie infrastruktury i rozwoju jest wniosek o odszkodowanie dla jednej parafii krakowskiej za teren, który był wart 33 i wyżej
 
Mazgaj: Słyszałem o tym, słyszałem...
 
ks. Sowa: Nie spokojnie, bo ja prowadzę tą sprawę, wiesz znam proboszcza, szanuję go, powiem wam szczerze gdyby ja miał w swoim życiu kiedykolwiek zostać proboszczem...
 
Mazgaj: Ale ja już to wykupiłem, to jest moje to już nie jest dzierżawa wieczysta.
 
ks. Sowa: Ciebie nie rusza... jest wniosek, który był w pierwszych instancjach powiedzmy wygrany przez parafię...
 
Mazgaj: No... jakieś siostry to są...
 
ks. Sowa: Nie... to jest parafia Piotra i Pawła... uwaga żebyś miał jasność... ani ciebie ani... no wdowy nie rusza... Michalski... dlatego, że ponieważ to jest sprawa którą wydały 1963 roku stronie kościelnej... zmienili wtedy zapisy w księdze wieczystej odebrał wtedy Skarb Państwa a dokładnie resort kolejnictwa... chodzi o ta pierdolona kurwa... dom wypoczynkowy dla dzieci dróżników...
 
ks. Sowa: I wiesz chodzi o to, że tak, wszystko jest za darmo... to znaczy ty jesteś poza, tak samo wiesz sąsiedzi są poza... nie dotyczy, dotyczy czego... co więcej nawet nie płaci za to miasto, czyli do którego teoretycznie ten teren po rekolonizacji należał tylko odszkodowanie i to wiesz nawet moim zdaniem niezbyt jakieś wysokie, bo tam są... całość odszkodowania jest 3 miliony złotych ... z jakimś groszem .. i to jest obecnie resort ... tzn. to było dawniej wniesione do ministerstwa dróg transportu i tak dalej a teraz to jest infrastruktura i rozwój.

ks. Sowa: A dokładniej pod Żbika żeby jeszcze było ciekawiej podlega to PSLowcowi z Krakowa Janusz Żbik wiceminister ... który się zajmuje między innymi tymi ... tego typu wnioskami a wiesz co ja ci powiem szczerze bo ja tego Marka głównie znam lata, on został przez Dziwisza totalnie wiesz na bok ... a Marek jest proboszczem, bo to jest moja parafia, wiesz z Grodzkiej, nie no i jeżeli oni to wnieśli i oni w pierwszej instancji, czego ja nawet nie wiedziałem, wygrali, natomiast miasto się odwołało, ponieważ się miasto odwołało, to poszło to do drugiej, no i mi tu Marek kiedyś ... po świętach byłem tam, na jakiejś tam kolacji, mówi a czy by się tam coś dało radę? Ja mówię, wiesz co, a komu to podlega? No infrastruktura ... ok.

ks. Sowa: Wiesz, ja zaprosiłem, tzn. powiedziałem Eli, Ela jest dobra sprawa .. mogę z Adamem, możesz ...

ks. Sowa: Z Adasiem się skontaktowałem i Adaś mówi ... słuchaj, idzie to do Żbika i tak na prawdę wiesz chodziło tylko o to, to już była wypłata skarbu państwa, tylko niestety się odwołało miasto Kraków ... i teraz jest tak, że albo przekonają, że miasto Kraków odwołuje się ... jakby niezasadnie znaczy, że nie uzyska nic ... i wtedy będzie sprawa zamknięta ... znaczy jeszcze raz powtarzam ciebie, to nie ... on nawet nie wiedział, ja dopiero zobaczyłem po numerach...


Mazgaj: Ty zobaczyłeś 33 i adres ci znany

ks. Kazimierz Sowa: Mówi, a tam chyba coś jest, mówi, w specyfikacji pisze, że jest zabudowa siedziby firm działalność usługowa ... tak k... działalność usługowa ... znam szerokie usługi, szerokie usługi, szerokie usługi a 35 chyba też chociaż nie byłem 33 to wiem, że maja usługi na absolutnie najwyższym poziomie...

ks. Sowa: Żebyś wiedział, że wiesz są takie drobiazgi słuchajcie prawda jest taka, że to jest prostowanie 50 lat i oczywiście jak komuś nie zależy to ... znaczy ... w twoim przypadku jeszcze raz powtarzam ... ciebie to nie dotyczy w żadnym wypadku ... ani odszkodowawczo ani własnościowo nic zero...

ks. Sowa: To już tylko tzw. nabycie w dobrej wierze poza tym masz zgodnie z przeznaczeniem terenu ..

ks. Sowa: Czyli właśnie działalność siedziba firmy nie ma w ogóle, nie, ale w Krakowie, słuchajcie, takich przypadków kurka wiesz ... to nie jest jedyny tylko akurat tak się złożyło, że jeden był u mojego proboszcza ... więc tu mu troszkę pomożemy ... myślę, że będzie wdzięczny


Janicki: Dokładnie

Mazgaj: Zdrowie, k..., szefa ochrony PGE

 

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Podchorąży złożyli przysięgę wojskową…

Podchorąży złożyli przysięgę wojskową…

111 zabójstw w pół roku po zalegalizowaniu…

111 zabójstw w pół roku po zalegalizowaniu…

Wypowiedzi o. Gużyńskiego pod lupą…

Wypowiedzi o. Gużyńskiego pod lupą…

Polska chce dodatkowego czasu od unijnego…

Polska chce dodatkowego czasu od unijnego…

Imponujący wzrost urodzeń! Efekt „500…

Imponujący wzrost urodzeń! Efekt „500…

Mało znany fakt o imigrantach. Podano, z których państw przybywa ich najwięcej

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w Unii Europejskiej zmniejszyła się w drugim kwartale tego roku o 11 proc. – podał Europejski Urząd Statystyczny. Przy okazji okazało się, z których państw przybywają migranci i w jakich krajach najchętniej chcą się osiedlać.

W drugim kwartale 2017 roku po raz pierwszy o azyl w jednym z państw członkowskich UE poprosiło 149 tys. osób, natomiast w pierwszym kwartale wniosków takich było 166 500. Jest to trzeci z kolei kwartał, w którym odnotowano spadek liczby podań.

Wśród ubiegających się największą grupę stanowili Syryjczycy (21 tys.), Nigeryjczycy (9 800), Afgańczycy (9 700), Irakijczycy (9 300), Pakistańczycy (7 300), Albańczycy (6 000), Erytrejczycy (5 700) i obywatele Bangladeszu (5 500). Razem stanowią oni połowę wszystkich ubiegających się po raz pierwszy o azyl w Unii Europejskiej.

Najwięcej podań zarejestrowano w Niemczech (42 100, czyli 28 proc.) i we Włoszech (34 200, czyli 23 proc.), a następnie we Francji (21 200, czyli 14 proc.) i w Grecji (10 600, czyli 7 proc.).

W Grecji i Niemczech odnotowano też największe spadki liczb ubiegających się o azyl – odpowiednio o 36 proc. i 14 proc. Mniejszą liczbę podań złożono również w drugim kwartale 2017 roku w Wielkiej Brytanii (o 8 proc.), Belgii i Włoszech (o 7 proc.), Holandii i Austrii (o 6 proc.).

W stosunku do liczby ludności najwięcej wniosków azylowych złożono w Grecji (981 na 1 mln mieszkańców), na Malcie (933), w Luksemburgu (887) i na Cyprze (855). Najmniej na Słowacji (5 wniosków na 1 mln mieszkańców), w Polsce (19), Portugalii (25) i Czechach (26). W całej Unii Europejskiej stosunek ten wyniósł 291 ubiegających się na 1 mln mieszkańców.

Pod koniec czerwca we wszystkich krajach członkowskich rozpatrywanych było 958 300 wniosków azylowych – o 13 proc. mniej w porównaniu z czerwcem 2016 roku. Prawie połowa przypadła na Niemcy (474 500), znaczne liczby odnotowano też we Włoszech (134 300), Szwecji (67 000) i Austrii (65 500).

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Podchorąży złożyli przysięgę wojskową na Westerplatte

/ twitter.com/@MichalKruzynski

W czasie uroczystości na gdańskim Westerplatte, przysięgę wojskową złożyło prawie 700 podchorążych. W ślubowaniu wzięli udział studenci trzech wojskowych uczelni z Wrocławia, Gdyni i Dęblina. Wspólną przysięgę zorganizowano po raz czwarty.

Uroczystość miała miejsce u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża i – oprócz składających przysięgę, uczestniczyły w niej także rodziny wojskowych studentów.

Dowódca Centrum Operacji Morskich wiceadmirał Stanisław Zarychta zwracając się do składających przysięgę przypomniał, że "obowiązuje ona do końca życia".

- Wiedzą o tym wszyscy noszący mundur wojska polskiego, bez względu na jego kolor. W przyszłości ciążyć na was będzie jeszcze jedno zobowiązanie: jako przyszli oficerowie będziecie przykładem dla swoich podwładnych i w waszym postępowaniu słowa Roty muszą zawsze świecić najjaśniej, przebrzmieć najgłośniej – mówił też do zgromadzonych Zarychta.

Przypomniał żołnierzom, że "będą stali na straży przestrzegania przysięgi – źródła siły moralnej sił zbrojnych RP". Zarychta dodał, że do przestrzegania przysięgi zobowiązuje żołnierzy także miejsce, w którym odbywa się uroczystość.

- To miejsce, a właściwie bohaterowie broniący tego miejsca, przez pierwsze dni wojny podtrzymywali na duchu walczących na wszystkich frontach żołnierzy. Garstka polskich żołnierzy przeciwstawiała się przez siedem dni przeważającej sile wroga - mówił też Zarychta.

Dodał, że na Westerplatte "słowa przysięgi zostały wypełnione do końca, a nawet z nawiązką".

- Drodzy podchorążowie, życzę wam, aby nigdy nie doszło do sytuacji, kiedy musielibyście wypełniać słowa Roty przysięgi jak żołnierze spod Westerplatte. Jednak niech ten przykład będzie dla was wzorcem, jak powinien postępować żołnierz wojska polskiego – powiedział też Zarychta.

Z kolei rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej kmdr Tomasz Szubrycht przypomniał, że przysięga składa się z 8 wierszy, będących "wyznacznikiem naszego postępowania". Zaznaczył, że w wierszach tych pojawiają się "przewodnie słowa: przysięgam, służyć wiernie, bronić, stać na straży, strzec honoru oraz krwi własnej ani życia nie szczędzić". 

W ślubowaniu na Westerplatte udział wzięli kandydaci na żołnierzy zawodowych z trzech uczelni wojskowych: mającej swoją siedzibę we Wrocławiu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, zlokalizowanej w Dęblinie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńca pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, u którego stóp odbywało się ślubowanie oraz defilada połączona z pokazem musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Jeszcze przed ceremonią, na Westerplatte studenci wzięli udział w mszy polowej zorganizowanej na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl