cieśnina Ormuz
Negocjacje USA-Iran w Szwajcarii. Trump zabrał głos ws. cieśniny Ormuz: "Nie będzie opłat, chyba że..."
Dziś rozpoczynają się w Szwajcarii techniczne negocjacje USA-Iran na temat końcowego porozumienia, w tym również przyszłości cieśniny Ormuz. Jednocześnie w ostatnich godzinach znów zrobiło się gorąco wokół wolnego przepływu przez cieśninę. - Przez 60 dni w okresie zawieszenia broni w Cieśninie Ormuz nie będzie opłat tranzytowych i po jego upływie też nie będzie opłat tranzytowych, chyba że zostaną one nałożone przez Stany Zjednoczone Ameryki i w ich imieniu - podkreślił prezydent USA Donald Trump.
Trump: Iran zgodził się już nigdy nie zamknąć cieśniny Ormuz
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w piątek, że Stany Zjednoczone otrzymają „cały nuklearny pył” Iranu. Dodał, że kraj ten we współpracy z USA usuwa wszystkie miny morskie i zgodził się na to, że już nigdy nie zamknie cieśniny Ormuz. Zadeklarował, że nie potrzebuje pomocy sojuszników z NATO.
Co dalej z cieśniną Ormuz? Iran czeka, Trump planuje spółki. "Teheran błagał o ten rozejm"
Doprowadzimy do tego, że Iran będzie przestrzegał tego rozejmu, a ostatecznie usiądzie do stołu i zawrze umowę. Zostaniemy na miejscu, będziemy gotowi, będziemy czujni - zapowiedział dzisiaj Pete Hegseth, amerykański sekretarz wojny. Przepływ przez Cieśninę Ormuz wciąż ma być uniemożliwiany przez stronę irańską, a kraje Bliskiego Wschodu - atakowane z powietrza przez Teheran.