Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Zełenski chce Niemiec jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Stały się jednym z gwarantów pokoju"

- Niemcy stały się jednym z najważniejszych światowych gwarantów pokoju i bezpieczeństwa. To jest fakt. Faktem jest również, że Niemcy zasługują na miejsce wśród stałych członków Rady Bezpieczeństwa - mówił dzisiaj na forum ONZ Wołodymyr Zełenski. - Cóż, Ukraińcy już raz oparli się na niemieckich gwarancjach "pokoju i bezpieczeństwa" po 2014 r. Wiemy, jak to się dla Ukrainy skończyło - komentuje była premier Beata Szydło.

Wołodymyr Zełenski
fot. UK Government - Deputy Prime Minister Oliver Dowden visit to USA and UNGA, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=137875981

Dzisiaj podczas otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał do rozszerzenia grona stałych członków RB m.in. o Unię Afrykańską, Indie, Japonię, państwa muzułmańskie, państwa Pacyfiku, Ameryki Południowej czy Niemcy.

- Niemcy stały się jednym z najważniejszych światowych gwarantów pokoju i bezpieczeństwa. To jest fakt. Faktem jest również, że Niemcy zasługują na miejsce wśród stałych członków Rady Bezpieczeństwa

– mówił Zełenski.

Rada Bezpieczeństwa ONZ posiada pięciu stałych członków - są to Chiny, Francja, Rosja, USA oraz Wielka Brytania.

Dzisiejsza wypowiedź Zełenskiego odczytywana jest jako kolejny sygnał zbliżania się politycznego Kijowa i Berlina. Niemcy przez długie miesiące po rosyjskiej inwazji na Ukrainę wykazali daleko idący sceptycyzm względem pomocy dla zaatakowanego kraju.

- Zełenski nazwał Niemcy "gwarantem pokoju i bezpieczeństwa na świecie", chociaż jeszcze niedawno sami Ukraińcy oskarżali Niemców o stworzenie Rosji możliwości prowadzenia polityki agresji. Cóż, Ukraińcy już raz oparli się na niemieckich gwarancjach "pokoju i bezpieczeństwa" po 2014 r. Wiemy, jak to się dla Ukrainy skończyło

- napisała na Twitterze polska eurodeputowana, była premier Beata Szydło.

We wtorek Zełenski na forum ONZ stwierdził, że jego kraj ciężko pracuje "nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża". "I niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora" - dodał Zełenski.

Polskie Radio 24: Zełenski pomylił zapał polskich serc z ponurym obliczem Putina?

- Przypomnę panu prezydentowi Zełenskiemu, że kilkadziesiąt godzin po ataku Rosji na Ukrainę pojechałem do Berlina i tam powiedziałem rządowi i społeczeństwu niemieckiemu, że te 5 tys. hełmów (zadeklarowanych jako niemieckie wsparcie dla Ukrainy) to musi być jakiś żart. (...) Dlatego dzisiaj takie słowa odbieramy jako podwójnie niesprawiedliwe i zdecydowanie je odrzucamy - powiedział w środę w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Wołodymyr Zełenski #Niemcy #ONZ

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo