Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

ZEA przeznaczą 30 mln dolarów na nowy fundusz klimatyczny

Zjednoczone Emiraty Arabskie, kraj-gospodarz szczytu klimatycznego ONZ-COP28 w Dubaju, przeznaczą 30 miliardów dolarów na nowy fundusz finansowania działań klimatycznych, głównie w krajach Globalnego Południa. Decyzję tą ogłosił dziś szejk Mohammed Bin Zajed Al-Nahjan, prezydent ZEA.

30 miliardów dolarów
John Guccione www.advergroup.com - Pexels.com

Fundusz Alterra przeznaczy 25 miliardów dolarów na strategie klimatyczne i 5 miliardów dolarów na zwiększanie napływu inwestycji do krajów Globalnego Południa. Celem funduszu jest przyciągnięcie do końca dekady inwestycji o wartości 250 miliardów dolarów.

We współpracy z globalnymi firmami zarządzającymi aktywami - BlackRock, Brookfield i TPG - Alterra przekaże 6,5 miliarda dolarów funduszom klimatycznym na inwestycje na całym świecie, w tym w krajach Globalnego Południa - poinformowano w oświadczeniu.

Fundusz „ma na celu skierowanie rynków prywatnych w stronę inwestycji klimatycznych i skupienie się na przekształcaniu rynków wschodzących i gospodarek krajów rozwijających się” – podkreślono.

Alterra została założona przez Lunate, nowo utworzoną firmę zarządzającą inwestycjami alternatywnymi z siedzibą w Abu Zabi, posiadającą aktywa o wartości ponad 50 miliardów dolarów. Lunate jest częścią imperium biznesowego nadzorowanego przez szejka Tahnuna bin Zajeda, doradcę władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich ds. bezpieczeństwa narodowego i brata prezydenta.

Są słowa krytyki

Jak podkreśla agencja Reutera, ZEA są krytykowane za swoje plany zwiększenia wydobycia ropy i gazu w czasie, kiedy świat stara się powstrzymać emisję gazów cieplarnianych szkodliwych dla klimatu. Dlatego kraj ten tym chętniej zachęca finanse i biznes do przeznaczania większych środków na walkę klimatyczną.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#ZEA #Zjednoczone Emiraty Arabskie #energetyka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo