Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Premier Morawiecki w USA: Mamy odwagę, sojusze, uzbrojenie i coś, czego nie mają Rosjanie

"Niektórzy mówią, że geografia jest przekleństwem, Polska leży na granicy dwóch cywilizacji. Jednak to starcie cywilizacji nas nie złamało, uczyniło nas bardziej odpornymi" - mówił w Atlantic Council premier Mateusz Morawiecki. Wskazywał również na rosyjskie zagrożenie, mówiąc: "jeżeli będziemy następni, będziemy przygotowani".

Mateusz Morawiecki
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Atlantic Council starał się przedstawić polski punkt widzenia na geopolityczne roszady, jakie dzieją się obecnie w Europie. Mówił również o polskiej gospodarce. 

Nasz dług publiczny w stosunku do PKB spada poniżej 50 procent, w tym roku w relacji do PKB będzie wynosił 48 procent, co pozwala nam na wydanie 3 procent PKB na obronność. Cały nas deficyt budżetowy to wydatki na obronność. 

– mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że "nasz nowy model rozwoju pozwolił obniżyć podstawowe podatki i zwiększyć kwotę wolną od opodatkowania". 

Morawiecki dodał, że "przeszliśmy długą drogę", ale "jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla inwestycji". Wskazał też na położenie Polski.

Niektórzy mówią, że geografia jest przekleństwem, Polska leży na granicy dwóch cywilizacji. Jednak to starcie cywilizacji nas nie złamało, uczyniło nas bardziej odpornymi. Polska nie tylko zbudowała silną gospodarkę, ale stała się liderem całej grupy krajów aspirujących.

– zaznaczył.

"Pragniemy przywrócenia pokoju, odzyskania stabilnego wzrostu. Potrzebujemy nowego Planu Marshalla dla Ukrainy i całego regionu" - zaznaczył Morawiecki i dodał, że Polska, także dzięki sojuszowi NATO, jest bezpieczna.

Wiemy, że Ukraina nie jest celem Rosji. Putin jasno to powiedział, że jeśli Rosja wygra na Ukrainie, my będziemy następni. Jeżeli będziemy następni, będziemy przygotowani (...) Mamy odwagę, sojusze, nowoczesne uzbrojenie i coś, czego nie mają Rosjanie: determinację, by bronić naszej wolności.

– powiedział.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Mateusz Morawiecki #USA #Atlantic Council

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo