Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Kiedy pierwsze dostawy broni mogłyby dotrzeć na Ukrainę? Amerykańskie media podają możliwe scenariusze!

"Konsekwencje przyjęcia przez USA nowego pakietu pomocy dla Ukrainy będą niemal natychmiastowe i zapobiegną poważnym niepowodzeniom na polu bitwy w najbliższej perspektywie oraz podważą długoterminowe przekonanie Rosji, że jej gospodarka wojenna – przeznaczająca co najmniej 6 proc. PKB na obronę – jest machiną nie do powstrzymania" - ocenia portal tygodnika The Economist. Głos w sprawie decyzji Izby Reprezentantów zabrali również czołowi europejscy politycy.

Kongres USA
cytis - pixabay.com

Łącznie Ameryka planuje wydać na pomoc Ukrainie 61 niemal miliardów dolarów. Zdecydowana większość tej kwoty zostanie przeznaczona na uzupełnienie amerykańskich zapasów wojskowych, co umożliwi przekazanie Ukrainie większej ilości oraz zakup nowej broni i amunicji od amerykańskich firm zbrojeniowych. Amerykańskiemu trzygwiazdkowemu generałowi przydzielono już zadanie organizacji dostaw broni - pisze The Economist.

Pentagon powinien być w stanie rozpocząć dostarczanie pocisków na Ukrainę w ciągu dwóch tygodni - mówi The Economist Michael Kofman z zespołu doradców Carnegie Endowment podkreśla, że Waszyngton może dostarczyć Kijowowi ilość amunicji, wystarczającą na ok. rok. Wysyłka większych systemów uzbrojenia zajmie znacznie więcej czasu; niektóre nadal trzeba zamówić, nie mówiąc już o wyprodukowaniu.

"Mamy nadzieję, że to wystarczy, aby odeprzeć rosyjską ofensywę, której Ukraina spodziewa się w czerwcu"

– dodaje Kofman.

"Washington Post" cytuje wypowiedź anonimowego urzędnika administracji Joe Bidena, który miał stwierdzić, że po podpisaniu ustawy przez prezydenta Pentagonowi zajmie mniej niż tydzień dostarczenie broni Ukrainie, w zależności od tego, gdzie jest przechowywana.

"Apelujemy do Senatu USA"

Głos w sprawie zabrała również szefowa Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen.

"Z radością przyjmuję zdecydowane pozytywne głosowanie w Izbie Reprezentantów USA. Ukraina zasługuje na całe wsparcie, jakie może uzyskać przeciwko Rosji. Teraz apelujemy do Senatu USA o jak najszybsze głosowanie, ponieważ stawką jest ludzkie życie. Sojusznicy transatlantyccy są zjednoczeni we wsparciu dla wolności i demokracji"

– napisała na Twitterze.

W podobnym duchu wypowiedział się szef Rady Europejskiej Charles Michel.

"Z radością przyjmuję głosowanie w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zatwierdzające – od dawna oczekiwany – kluczowy pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów. To jasny sygnał dla Kremla - ci, którzy wierzą w wolność i Kartę Narodów Zjednoczonych, będą nadal wspierać Ukrainę i jej naród"

– napisał na tym samym portalu społecznościowy.

Satysfakcję wyraził także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"Ukraina uzyska wsparcie transatlantyckie, którego potrzebuje, aby przeciwstawić się rosyjskiej agresji"

– ocenił.


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#USA #wojna #Ukraina #Rosja #Unia Europejska #Komisja Europejska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo