KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Scholz w ogniu krytyki. Zapowiedzi o Zeitenwende bez pokrycia. "Bundeswehra jest na minusie"

„Zeintenwende” w niemieckiej armii nie dokonuje się. Zapowiadane przez kanclerza Olafa Scholza głębokie zmiany krytykują partie chadeckie. - Decydujące jednostki wojskowe mogą przetrwać maksymalnie dwa dni walki - mówi wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU Johann Wadephul.

Olaf Scholz z niemieckimi żołnierzami
Olaf Scholz z niemieckimi żołnierzami
Foto: Bundesregierung/ - Bergmann

Polityk CDU zarzuca Bundeswehrze brak zdolności obronnych, nie widzi też postępu w ostatnich miesiącach. - Utknęło to w powijakach, a za tę stagnację odpowiada teraz także Boris Pistorius. Widzę wielkie zapowiedzi, ale niewiele rzeczywistych przedsięwzięć, które mają doprowadzić do gotowości wojennej, o której mówił minister obrony - wskazuje Wadephul.

Zaznacza, że „składane wprawdzie są zamówienia na sprzęt wojskowy, ale jak dotąd Bundeswehra prawie nic nie otrzymała”. - Nawet jeśli chodzi o zamawianie części zamiennych, Bundeswehra jest na minusie - powiedział.

Dodał również, że przekazywanie Ukrainie sprzętu i amunicji jest słuszne, ale ten transfer „przekształcił się teraz w poważny niedobór w Bundeswerze”.

- Decydujące jednostki wojskowe mogą przetrwać maksymalnie dwa dni walki. I to jest katastrofalne odkrycie. Każdy, kto mówi o gotowości do wojny, a oczekuje przynajmniej gotowości obronnej Bundeswehry, powinien był zapewnić, że tak zła sytuacja nie będzie miała miejsca. Ale niestety jest odwrotnie

- dodał.

Obowiązkowa służba wojskowa

Za „absolutnie niezbędne” Wadephul uważa "wprowadzenie obowiązkowej służby w niemieckich siłach zbrojnych, ochronie ludności i służbach ratowniczych".

- Nie będziemy w stanie zapewnić skutecznej obrony narodowej bez niezbędnego personelu. Debata na ten temat musi teraz stać się konkretna, a także wyjaśnić, w jaki sposób można uczynić służbę atrakcyjną.  To musi znaleźć odzwierciedlenie w emeryturach i korzystaniu z instytucji publicznych

- stwierdził.

Obowiązkowa służba wojskowa w Niemczech została zniesiona w 2011 roku, po 55 latach obowiązywania. Coraz częściej kwestionowane jest założenie osiągnięcia przez Bundeswehrę 203 tysięcy żołnierzy.

 



Źródło: Deutsche Welle, Niezalezna.pl

 

#Olaf Scholz

am