Prezydent chce reformy wymiaru sprawiedliwości

„Powolność publicznej służby wymiaru sprawiedliwości nikogo nie satysfakcjonuje” – stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron, który rozpoczął konsultacje społeczne mające na celu przygotowanie założeń reformy wymiaru sprawiedliwości przed wyborami prezydenckimi w 2022 r. - Reforma sądownictwa może zapewnić Macronowi podstawę programową na ewentualną drugą kadencję – zauważa francuski dziennik.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

- To musi być „całkowity remont” wymiaru sprawiedliwości we Francji

– komentuje otoczenie prezydenta z Pałacu Elizejskiego, cytowane przez dziennik "Le Monde". Tzw. Stany Generalne Sprawiedliwości, tj. grupa ekspertów składających się z sędziów, ekspertów, urzędników i reprezentantów parlamentu ma opracować w ciągu kilku miesięcy propozycje zmian w systemie.

Macron chce surowszych kar za przemoc wobec policji, więcej bransoletek elektronicznych i wyższych grzywien dla wykroczeń oraz dyskutowanego od lat połączenia sądów okręgowych i wyższych, utworzenie krajowego prokuratury antyterrorystycznej oraz stworzenia 15 tys. dodatkowych miejsc w więzieniach.

Macron przemawiając w poniedziałek do studentów w Poitiers w obecności ministra sprawiedliwości Erica Dupond-Morettiego zapewnił, że należy „przywrócić obywatelski pakt między narodem a sprawiedliwością” oraz „zagwarantować skuteczność publicznej służby wymiaru sprawiedliwości”.

- Powolność, uciążliwość publicznej służba wymiaru sprawiedliwości dzisiaj nie zadowala nikogo ani ofiar, które mają poczucie ogólnej bezkarności, ani policji i żandarmów, którzy mają poczucie bezużyteczności, ani sędziów i prawników, którzy doświadczają tej samej frustracji

 – podkreślił prezydent.

Likwidacja Trybunału?

Macron przypomniał również swoją propozycję z kampanii wyborczej w 2017 r likwidacji Trybunału Sprawiedliwości Republiki (odpowiednik Trybunał Stanu w Polsce), która może sądzić ministrów. Obecnie toczą się przed Trybunałem postępowania m.in. przeciwko byłej minister zdrowia Agnes Buzyn oraz obecnemu ministrowi Olivierowi Veranowi. Są oskarżeni o złe zarządzanie pandemią koronawirusa i narażanie życia i zdrowia Francuzów na niebezpieczeństwo.

Jak przypominają media, powodem rozpoczęcia konsultacji społecznych jest rosnące niezadowolenie policjantów, którzy już protestowali przeciwko działaniu wymiary sprawiedliwości w maju oraz napięcia między środowiskiem sędziowskim a ministrem sprawiedliwości Dupont-Morettim, który oskarżany jest o nadużywanie władzy i o „wykorzystanie stanowiska ministra do rozliczenia się z sędziami”, jak pisze „Le Monde”.

Jak zapowiada Pałac Elizejski wnioski z konsultacji mają być przedstawione do o końca lutego 2022 r., a następnie utworzona zostanie komisja pod przewodnictwem Jean-Marc Sauve, obecnego szefa komisji śledczej w sprawie wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele.

W skład komisji mają wejść wyżsi rangą sędziowie, a także przewodniczący komisji prawniczych Zgromadzenia i Senatu, aby zapewnić „transparentne” podejście - jak zapewnia Pałac Elizejski. Komisja będzie miała „carte blanche” na „całkowity remont” – zapewniają urzędnicy prezydenccy w rozmowie z dziennikiem „Le Monde”. Reforma sądownictwa może zapewnić Macronowi podstawę programową na ewentualną drugą kadencję – zauważa francuski dziennik. Od 2017 r. we Francji zwiększono budżet na wymiar sprawiedliwości o około 33 proc., zwiększono również liczbę sędziów.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Francja #wymiar sprawiedliwości

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo