Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Niemiecka gazeta straszy Polską i pisze: "byłoby jak przed wojną". Padł też pomysł "Europy na nowo"

Niemiecka prasa znów postanowiła \"postraszyć\" obecną polityką Polski oraz Węgier. Tym razem na łamach \"Sueddeutsche Zeitung\"można przeczytać, że za sprawą rządów kilku europejskich państw \"sytuacja jest naprawdę zła\". - Być może konieczne okaże się założenie Europy na nowo, z tymi krajami, które rzeczywiście chcą do niej należeć - pisze \"SZ\".

pixabay.com/CC0/MichaelGaida

Niedawno w Salzburgu w Austrii zakończył się szczyt liderów państw Unii Europejskiej. Wśród poruszanych tematów był m.in. Brexit oraz kwestie migracyjne, przy czym wiele miejsca i uwagi poświęcono sprawie wzmocnienia roli Frontexu - Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Media europejskie przyznały jednak, że szczyt nie przyniósł żadnych przełomowych rozwiązań w obu wskazanych kwestiach. 

Francuski dziennik "Le Figaro" pisał o spotkaniu w Salzburgu wprost jako o "straconej okazji UE" dla rozwiązania najbardziej palących problemów. Redakcja gazety wspomniała również , że "atmosferę szczytu mroziła groźba sankcji wobec Polski i Węgier".

Temat polsko-węgierski nie umknął też niemieckiemu "Sueddeutsche Zeitung". Stefan Ulrich w weekendowym wydaniu dziennika, odnosząc się do kwestii kryzysu migracyjnego i trwającego w niej pata, pisał:

"Sytuacja jest gorsza niż sądzimy. Politykom w rodzaju Orbana, Salviniego, Kaczyńskiego i Le Pen od dawna nie chodzi o obronę przed uchodźcami i migrantami.  Chcą innej Europy, w której wszystko zależy od państw narodowych, a UE prawie nic nie znaczy. To byłaby Europa przedwojenna".

Ulrich przedstawił też swoją wizję zmiany, jaka powinna jego zdaniem nastąpić w europejskiej polityce. Proponuje budowę "nowej Europy".

- Siłom proeuropejskim nie pozostaje nic innego, jak tylko zachowanie jak najwięcej z Unii Europejskiej i nadzieja na lepsze czasy. Powinni też oswoić się z myślą, że być może konieczne okaże się założenie Europy na nowo, z tymi krajami, które rzeczywiście chcą do niej należeć

- stwierdza komentator.

Pomysł taki na gruncie niemieckim nie jest nowy, zważywszy nawet na wizję "Europy dwóch prędkości", w której - co podkreślali niektórzy niemieccy politycy - rolę "awangardy" pełniłyby właśnie Niemcy oraz Francja.

 Źródło: dw.com, niezalezna.pl

 

#Niemcy #Sueddeutsche Zeitung #Europa #Unia Europejska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo