Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

"Nie można się na to zgodzić". Szydło apeluje o "wspólne zatrzymanie zamachu na Traktaty Europejskie"

Grupa radykałów forsujących zmiany chce wymusić centralizację władzy; wspólnie możemy zatrzymać zamach na Traktaty Europejskie - zaapelowała w niedzielę była premier, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło. Zmiany traktatowe zaaprobował w głosowaniu Parlament Europejski.

Europoseł PiS Beata Szydło
Aleksiej Witwicki - Gazeta Polska

Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Wśród polskich europosłów, który poparli rezolucję, znalazło się 9 osób - Róża Thun, Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller i Sylwia Spurek - wybrani do PE w 2019 r. z list Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, N., Zieloni) oraz Wiosny Roberta Biedronia. Europosłowie ci reprezentują frakcje Socjalistów i Demokratów oraz Renew i Zielonych. Pozostali polscy europosłowie - reprezentujący PiS (należący w PE do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - EKR), a także Koalicję Obywatelską i PSL (należący w PE do Europejskiej Partii Ludowej - EPL) - sprzeciwili się uchwale.

Według byłej premier, europosłanki PiS Beaty Szydło "zmiany w Traktatach Europejskich dotkną każdego Polaka i każdego z mieszkańców pozostałych krajów członkowskich Unii". W niedzielnym wpisie na platformie X Szydło wskazywała, że "grupa radykałów forsujących zmiany chce wymusić centralizację władzy, odbierając krajom UE prawo do podejmowania kluczowych decyzji". "Nie można się na to zgodzić" - podkreśliła.

Jak przekazała, w niedzielę uczestniczyła w dyskusji na temat zmian traktatów unijnych we Włoszczowie. "Dyskusja wzbudziła duże zainteresowanie, dziękuję za Państwa udział. Wspólnie możemy zatrzymać zamach na Traktaty Europejskie" - napisała europoseł.

W piątkowym wywiadzie do przyjętej rezolucji PE odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Skrajnie negatywnie oceniamy zmiany w traktatach" - powiedział. Według niego "to próba likwidacji państwa polskiego i zamianę go w teren zamieszkany przez Polaków, a zarządzany z zewnątrz - przez Berlin za pośrednictwem Brukseli". "To jest nie do przyjęcia. Ludzi, którzy głosowali przeciw zatrzymaniu tego mechanizmu, w tym polskich europosłów, trzeba określić jak najostrzejszymi słowami. To akt zdrady polskich interesów" - oświadczył lider PiS.

Treść przyjętego w środę przez PE dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - O Unii Europejskiej (TUE) oraz O Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Główne proponowane zmiany to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Beata Szydło #Unia Europejska #traktaty UE

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo