Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Ukrywał się 25 lat. Areszt za ludobójstwo

- Oskarżony o ludobójstwo w Rwandzie Felicien Kabuga został aresztowany dzisiaj w regionie paryskim - poinformował francuski resort sprawiedliwości. 84-letni Kabuga, który przybrał fałszywą tożsamość, był ścigany przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości od 25 lat.

Chris Hitchcock/sxc

Kabuga mieszkał pod fałszywą tożsamością w Asnieres-Sur-Seine, niedaleko Paryża

- podało ministerstwo w komunikacie.

Francuska żandarmeria zatrzymała go dzisiaj o godz. 5.30 rano.

Był najbardziej poszukiwanym zbiegiem w Rwandzie, której władze oferowały 5 mln dolarów za jego głowę.

Został aresztowany na podstawie nakazu aresztowania Mechanizmu Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT). Kabuga jest oskarżony o finansowanie milicji, które w ciągu 100 dni w 1994 roku wymordowały ok. 800 tys. Tutsich i umiarkowanych Hutu.

"Od 1994 r. Felicien Kabuga, znany jako ten, który finansował ludobójstwo w Rwandzie, przebywał bezkarnie w Niemczech, Belgii, Demokratycznej Republice Konga, Kenii i Szwajcarii"

- głosi oświadczenie ministerstwa sprawiedliwości Francji.

Dodano, że aresztowanie Kabugi otwiera drogę do postawienia go przed paryskim sądem apelacyjnym, a następnie przed międzynarodowym trybunałem w Hadze.

Główny prokuratur MICT Serge Brammertz podkreślił w sobotę w Hadze, że aresztowanie Kabugi "przypomina o tym, że ci, którzy są odpowiedzialni za ludobójstwo, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, nawet 26 lat po dokonaniu zbrodni".

Kabuga został oskarżony o ludobójstwo przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (MTKR) - powołany pod auspicjami ONZ trybunał do zbadania i rozliczenia zbrodni ludobójstwa popełnionych w Rwandzie od stycznia do grudnia 1994 r., kiedy wymordowanych zostało ok. 800 tys. ludzi, głównie z plemienia Tutsi.

Również oskarżani o ludobójstwo Augustin Bizimana i Protais Mpiranya nadal są ścigani przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości

- podaje agencja Reutera.

 

MICT został ustanowiony w 2010 r. przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby dokończyć działalność międzynarodowych trybunałów ds. zbrodni w Rwandzie i byłej Jugosławii po wygaśnięciu ich mandatów, odpowiednio w 2015 roku i 2017 r.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#areszt #ludobójstwo #Francja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

lml
Wczytuję ocenę...
Wideo