Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

„Zbrodnie Rosjan na Ukrainie to ludobójstwo”. Szef UIPN: Cel jak w III Rzeszy, Rwandzie, Jugosławii

"Ukraina uważa za ludobójstwo działania wojsk rosyjskich podczas obecnej wojny, ponieważ świadczą one, że celem Rosji jest zniszczenie tożsamości i języka narodu ukraińskiego" - pisze Anton Drobowycz, szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN). Opinię szefa UIPN publikuje w niedzielę portal Ukraińska Prawda.

Masowe groby odkrywane były już w kilku miastach
facebook.com/zelenskiy.official

Jeśli nie wdawać się w niuanse prawa międzynarodowego, to zabijanie ludzi, niekoniecznie nawet masowe, nazywane jest 'ludobójstwem', gdy dokonywane jest z celem całkowitego bądź częściowego zniszczenia grupy narodowej, etnicznej, rasowej albo religijnej, jako takiej

 - argumentuje szef ukraińskiego instytutu.

Zdaniem Drobowycza z propagandy rosyjskiej, a także zeznań jeńców rosyjskich i relacji ukraińskich ofiar wynika, że celem mordów było wyniszczenie ludzi, którzy uważają się za Ukraińców. Szef UIPN uważa, że cel zniszczenia tożsamości narodowej i ludzi, którzy są jej nosicielami, jest w tym przypadku taki sam, jak ten, który kierował działaniami niemieckiej III Rzeszy wobec Żydów, a po II wojnie światowej - sprawców ludobójstwa w Rwandzie czy w byłej Jugosławii.

W rezultacie działań Rosjan "powstaje wrażenie, że próbują oni w maksymalnym stopniu wykonać to, co opisano i potępiono w konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa" - pisze Drobowycz. Rosjanie - argumentuje szef IPN - zabijają i maltretują ludzi za ich przywiązanie do języka i obywatelstwa ukraińskiego, ostrzeliwują szpitale położnicze i autobusy ewakuujące kobiety i dzieci.

Szef ukraińskiego instytutu przypomina też o dzieciach wywiezionych z Ukrainy na terytoria kontrolowane przez prorosyjskich separatystów i do Rosji. Ich liczbę ocenia na "setki tysięcy".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#ludobójstwo #Rosja #Ukraina #Anton Drobowycz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mt
Wczytuję ocenę...
Wideo