Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Zajęli Awdijiwkę i... przystopowali?

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) - działania ofensywne wojsk rosyjskich w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy gwałtownie spadły po zdobyciu tej miejscowości.

Awdijiwka
screen - twitter.com
„Tempo rosyjskich działań ofensywnych w rejonie Awdijiwki miało dramatycznie zwolnić po tym, jak Rosjanie zdobyli tę miejscowość”

– stwierdza waszyngtoński think tank, analizując sytuację na froncie.

Rzecznik ukraińskich wojsk na tym kierunku Dmytro Łychowij mówił 19 lutego, że liczba rosyjskich ataków istotnie zmalała, rosyjskie siły przegrupowują się i „oczyszczają teren” z ostatnich wojsk przeciwnika. Zmniejszyć się miała także intensywność ostrzałów i ataków lotniczych.

Ukraińska armia ogłosiła, że jej siły wycofały się z Awdijiwki na nowe linie obrony, które zostały wcześniej przygotowane i umocnione „na kilku poziomach”.

„Siły rosyjskie będą najpewniej musiały zarządzić pauzę operacyjną przed wznowieniem istotnych operacji ofensywnych na kierunku Awdijiwki albo, jeśli chcą uniknąć wygaśnięcia działań w rejonie Awdijiwki, konieczne będzie przysłanie dodatkowych sił z innych odcinku frontu”

– uważa ISW.

Analitycy oceniają, że Rosjanie posiadają na innych odcinkach rezerwy, które mogłyby zostać wykorzystane do wzmocnienia, ale na razie nie widać sygnałów, by dochodziło do przerzucania tych sił.

Przedstawiciele ukraińskiego wojska oceniają z kolei, że to siły rosyjskie spod Awdijiwki mogą zostać w najbliższej przyszłości przerzucone na inne odcinki frontu. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #wojna #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo