Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Zachód „za” Ukrainą. To nie podoba się Putinowi. Żaryn ujawnia, jaki cel ma dezinformacja Kremla

Propagandzie Moskwy, a co za tym idzie - licznym fake newsom w celu ogłupienia opinii publicznej - nie widać końca. Zdaniem pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, Stanisława Żaryna, nadrzędnym celem dezinformacji rosyjskiej jest zatrzymanie jakiejkolwiek współpracy Zachodu z Ukrainą. "W działaniach przeciwko Polsce i Zachodowi Kreml stara się wytworzyć nieufność wobec Ukrainy" - powiedział.

Władimir Putin
fot Witwicki A/Gazeta Polska

Pełnomocnik rządu zaznaczył, że działania dezinformacyjne strony rosyjskiej skupiają się na trzech komponentach.

"Wciąż identyfikujemy bardzo dużą aktywność związaną z próbami deprecjonowania Ukrainy. Rosja stara się pokazać Ukrainę jako państwo, które jest zagrożeniem dla całej Europy, także dla Zachodu"

- zaznaczył.

"Rosja próbuje przedstawiać Ukrainę jako państwo terrorystyczne, które nie powinno być dotowane czy wspierane przez Zachód. W kanałach propagandy rosyjskiej pojawiają się też sugestie, że Zachód, wspierając Ukrainę, sam sobie szkodzi i tworzy sobie pewne problemy"

 - wyjaśnił Żaryn.

Jak dodał, znaczącym objawem tego działania były oskarżenia kolportowane przez kremlowskich urzędników o "brudnej bombie", którą Ukraińcy rzekomo mieli zdetonować na swoim terytorium.

Kremlowska dezinformacja dotyka również Polski

Z kolei w aktywności Rosjan związanych z Polską, jak zaznaczył pełnomocnik, widać wykorzystywanie takich narracji, żeby przekonywać, że współpraca między Polską a Ukrainą to czynnik niebezpieczny dla Polaków.

"Widzimy wyraźnie, że w działaniach zarówno przeciwko Polsce, jak i Zachodowi Rosja stara się wytworzyć nieufność wobec Ukrainy po to, aby Polska i cały świat Zachodu porzucili ukraińską sprawę i przestali pomagać władzom w Kijowie"

- dodał.

Żaryn podkreślił, że widoczne są także próby zastraszania polskiego społeczeństwa zagrożeniami związanymi z wielką wojną światową czy użyciem broni jądrowej.

"Trzeci wątek, który jest bardzo ważny dla Rosjan, to wszelkie działania związane z manipulowaniem obrazem wojny. Prowadzenie działań rozmywających ten obraz - kto jest sprawcą, a kto ofiarą, jak ta wojna przebiega w rzeczywistości"

- wyjaśnił pełnomocnik.

Zapytany, jak można uczulić społeczeństwo na takie działania, wyjaśnił, że rząd skupia się na współpracy z opinią publiczną poprzez media oraz kanały, którymi dysponuje.

"Pokazujemy przede wszystkim, na czym w tej chwili zależy Rosji, jak oddziałuje Rosja na polską opinie publiczną po to, żeby ludzie mieli w sobie świadomość tego, z czym się jako kraj i wspólnota mierzymy"

- wyjaśnił.

Podkreślił, że Rosja te działania wykonuje w pewnym celu.

"Tym celem nadrzędnym w tej chwili jest to, żeby zatrzymać jakąkolwiek współpracę między Zachodem a Ukrainą. I również na te cele zwracamy uwagę"

- wyjaśnił.

"Bez względu na to, jakie środki Rosja w najbliższej przyszłości zastosuje, czy będzie to dalej szantaż energetyczny, czy presja migracyjna, czy presja cybernetyczna, czy też w końcu presja psychologiczna związana z wojną Rosji przeciwko Ukrainie, to te wszystkie metody będą służyły jednemu. Będą służyły temu, żeby Rosji dać zaanektować Ukrainę i zwyciężyć w tej wojnie"

- powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Władimir Putin #Rosja #wojna #Ukraina #Stanisław Żaryn #Polska #dezinformacja #propaganda #zachód

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo