Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Tusk straszy polskich rolników zbożem z Ukrainy. Kuźmiuk: "To jest wymysł dla ugrania malutkiego punkcika"

- Jest to nieprawdziwa wizja. Nie ma mowy o wpuszczeniu zbóż ukraińskich na polski rynek, chodzi tylko po prostu o przewiezienie ich, wsadzenie na statki i wywiezienie do krajów najbardziej potrzebujących - tak do słów Donalda Tuska odniósł się w programie "Woronicza 17" Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta. Z kolei Zbigniew Kuźmiuk ocenił że wypowiedzi Tuska "to wymysł dla ugrania malutkiego punkcika".

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay. com / pasja1000

"Jest wojna, jest blokada portów i coraz więcej transportów idzie z Ukrainy przez Polskę do innych krajów, ale, niestety, z punktu widzenia polskich rolników oznacza to, że część tych zbóż będzie sprzedawanych tutaj w Polsce po wyraźnie niższych cenach"

 - mówił kilka dni temu Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Kwestia ta była komentowana przez polityków w programie "Woronicza 17". 

"Polityka krajowa rządzi się swoimi prawami. Jest to nieprawdziwa wizja. Nie ma mowy o wpuszczeniu zbóż ukraińskich na polski rynek, chodzi tylko po prostu o przewiezienie ich, wsadzenie na statki i wywiezienie do krajów najbardziej potrzebujących. My zamierzamy temu przeciwdziałać. Już dziś widzę, że posłowie z niektórych dużych krajów, konkretnie z Niemiec, mówią że Polska próbuje zablokować zboże ukraińskie. Będziemy robić wszystko, by zboże trafiło do potrzebujących"

- powiedział Jakub Kumoch. 

Dodał, że "Europa powinna traktować Polskę jako swoją forpocztę, która w jej imieniu ratuje jej honor". Przypomniał także, że Polska przekazała Ukrainie broń o wartości 2 mld dolarów. 

Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, ocenił, że Unia Europejska rozumie tę sytuację i zaangażowała się w pomoc Ukrainie. 

"UE sfinansowała paliwo, a polska to paliwo na Ukrainę dostarczyła. Dzięki temu zaangażowaniu Ukraińcy obsiali wielkie pola poza terytoriami wojennymi. Kluczem są możliwości przeładunkowe na granicy"

- ocenił. 

W jego opinii "nie ma takiego zagrożenia, o jakim mówi Donald Tusk".

"To jest wymysł dla ugrania malutkiego punkcika. UE to rozumie i Ukrainę wspiera"

- podkreślił. 

Paweł Bejda, poseł PSL, zauważył, że "to bardzo złożony problem". 

"Musimy mieć z tyłu głowy bezpieczeństwo Polski. Cała UE powinna włączyć się, a nie kontestować pomoc Ukrainie. To nie jest rozwiązanie docelowe. Polskie porty mogą przeładować w granicach 10 mln ton zboża. Niemcy powinni absolutnie się w to włączyć. Rozwiązanie jest takie. NATO natychmiast powinno się włączyć i odblokować Odessę. To okno na świat w jedną i drugą stronę"

- zaznaczył polityk. 

Bejda podkreślił, że "Rosja rozumie tylko działania z pozycji siły, grozi bombą atomową oraz głodem całemu światu". 

Z kolei Arkadiusz Myrcha powiedział, że "nie znajdziemy w Polsce żadnego polityka, który by powiedział, że nie należy Ukrainie pomagać, może poza Korwin-Mikkem".

 Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo