Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Najmłodsze ofiary wojny. Polska ma ofertę wsparcia dla Ukrainy. Celem odzyskanie deportowanych dzieci

Polska i Komisja Europejska podjęły wspólną inicjatywie na rzecz ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji - poinformowali dziś na wspólnej konferencji minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk i rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

zdjęcie ilustracyjne
fot. pixabay

Minister ds. europejskich podkreślił, że od ponad roku świat zmaga się ze skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Najtragiczniejsze skutki tego ataku w wymiarze ludzkim, ekonomicznym i społecznym ponosi sama Ukraina i jej obywatele. Szczególne tragiczny wymiar mają zbrodnie ludobójstwa popełniane przez stronę rosyjską w toku działań wojennych i na terytoriach okupowanych" - mówił Szynkowski vel Sęk. "Ale te zbrodnie dokonywane przez stronę rosyjską mają też swoją zbrodniczą odsłonę w procederze deportacji przez Rosjan dzieci ukraińskich" - podkreślił.

Według Szynkowskiego vel Sęka ostatnie szacunki Ukrainy mówią o liczbie blisko 19,5 tys. zidentyfikowanych deportowanych dzieci, z czego skutecznie odzyskanych zostało jedynie ok. 370 z nich. Jak dodał, niestety na tym polu widać również aktywność strony białoruskiej.

Zaznaczył, że los deportowanych dzieci w szczególny sposób koresponduje z polskim doświadczeniem historycznym. "To doświadczenie legło u podstaw decyzji polskiego rządu, który kilka miesięcy temu zadeklarował głębsze włączenie się w działania na rzecz odzyskiwania deportowanych dzieci" - powiedział minister.

Przypomniał, że kwestia ta została podjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego wspólnie z szefową Komisji Europejską Ursulą von der Leyen w ramach inicjatywy na rzecz dzieci ukraińskich deportowanych do Rosji. " - W ciągu kilku ostatnich miesięcy skupiliśmy się na opracowaniu kompleksowej oferty wsparcia dla Ukrainy w zakresie odzyskania deportowanych dzieci - powiedział Szynkowski vel Sęk.

Jak dodał, oferta, która została przekazana władzom w Kijowie, objęła m.in. wsparcie cyfrowe w śledzeniu identyfikacji deportowanych dzieci i podmiotów odpowiedzialnych za ich deportacje, rozwój narzędzi służących do zgłaszania informacji o deportowanych dzieciach, a także pomoc w gromadzeniu danych DNA i danych biometrycznych deportowanych dzieci.

"Jednocześnie, widząc stałą aktywność i współpracę polskiego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka z ukraińskim Rzecznikiem Praw Człowieka, podjęliśmy poprzedzoną konsultacjami decyzję o realizacji już teraz wybranych form wsparcia na szczeblu rzeczników" - podkreślił minister. Poinformował, że rzecznik udaje się w środę do Kijowa na międzynarodową konferencję poświęconą tej kwestii. Podkreślił również, że - w związku z tym, że odzyskiwanie dzieci ma charakter wrażliwy i jest procesem długotrwałym - Polska i KE, deklarując pełną współpracę, uznaje wiodącą rolę Ukrainy w tej sprawie.

Rzecznik praw dziecka potępia barbarzyństwo Rosjan

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak poinformował z kolei, że w Kijowie weźmie udział w konferencji "Ukraina: Wojna. Niewyśpiewana kołysanka". Wskazywał, że obecnie jest czas, by wypracować narzędzia pomocy m.in. ukraińskim dzieciom i przedstawić je swoim rządom.

Zaznaczył, że w Polsce, wśród innych form pomocy, działa dziecięcy telefon zaufania, który od początku wojny prowadzi wsparcie w języku ukraińskim i rosyjskim dla tysięcy dzieci. Podkreślił, że dzwonią one, by mówić o swoim strachu przed wojną, ale też o tęsknocie do swojego kraju. Zaznaczył, że należy w miarę możliwości zapewnić także tym dzieciom pomoc w powrocie do domów.

Aby to było możliwe - zaznaczał Pawlak - należy odbudować podstawową infrastrukturę w Ukrainie, bo obecnie ukraińskie dzieci w wielu przypadkach nie maja domów i szkół, do których mogłyby wrócić. Rzecznik Praw Dziecka potępił łamanie praw dzieci przez Rosjan.

Pawlak zaznaczył, że w obecnej sytuacji zrozumiałe jest to, że ukraiński rzecznik praw dziecka raczej nie opuszcza kraju, dlatego na części międzynarodowych konferencji, które odbywają się poza Ukrainą reprezentuje go polski Rzecznik Praw Dziecka.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo