Rosja od kilku tygodni prowadzi zmasowany ostrzał ukraińskiej infrastruktury krytycznej, energetycznej, odcinając dostęp energii elektrycznej i ciepła milionom mieszkańców Ukrainy.
- To prawdopodobnie pierwszy przykład rosyjskiej próby realizacji koncepcji Strategicznej Operacji Zniszczenia Krytycznie Ważnych Celów (ang. SODCIT; Strategic Operation for the Destruction of Critically Important Targets), kluczowego komponentu doktryny wojskowej przyjętej w ostatnich latach
- wskazuje brytyjskie ministerstwo obrony w dzisiejszym komunikacie.
Zdaniem Brytyjczyków, Rosja wyobrażała sobie realizację tej strategii z wykorzystaniem "pocisków dalekiego zasięgu uderzających krytyczną infrastrukturę wrogiego państwo, bardziej niż z wykorzystaniem sił zbrojnych, w celu odebrania morale ludności i zmuszenia przywódców państwa do kapitulacji".
Brytyjski MON przyznaje, że choć ataki rosyjskie powodują niedobory energii skutkujące szerokim kryzysem humanitarnym na Ukrainie, to "efektywność strategii prawdopodobnie została ograniczona" w związku z wykorzystaniem dużej liczby pocisków manewrujących przez Rosję we wcześniejszych miesiącach wojny.
- Biorąc pod uwagę, że Ukraina pomyślnie mobilizowała się przez 9 miesięcy, materialny i psychologiczny efekt strategii jest prawdopodobnie mniejszy niż gdyby została zastosowana w początkowej fazie wojny
- twierdzą Brytyjczycy.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 01 December 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) December 1, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/xZbaD06yRU
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/xE1OlJT6gW
O SODCIT pisze obszernie think tank CNA w opublikowanym w 2021 r. omówieniu rosyjskiej strategii wojskowej. Określa tę strategię jako "operację zaprojektowaną do wywołania kombinacji zniszczeń materialnych i psychologicznych", choć z założenia z "ograniczeniem ofiar cywilnych" i zmierzającej do "uniknięcia niezamierzonej eskalacji".
"Rosyjscy analitycy wojskowi zauważają, że cele SODCIT powinny być wybrane w taki sposób, który nie powoduje dużych strat cywilnych, nie prowadzi do katastrofy ekologicznej, i nie prowokuje dalszej eskalacji"
- czytamy w raporcie CNA. Jednocześnie think tank wskazuje, że unikanie ofiar cywilnych miałoby wymiar "uniknięcia wzmożenia determinacji politycznej".
CNA zaznacza, że w ramach strategii "oddziaływanie psychologiczne ma przekraczać poziom szkód materialnych", i oddziaływać przede wszystkim na "wolę walki przywódców politycznych".
- "Istnieją nadzieję, że [strategia] może wywołać efekt kaskadowy w koalicji państw przeciwnych, wymierzona w określone narody, by wybić je z walki i tym samym potencjalnie osłabić wolę koalicji" - czytamy w omówieniu SODCIT.