KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Sejm wyraził zgodę na pociągnięcie Jarosława Kaczyńskiego (PiS) do odpowiedzialności karnej w związku z oskarżeniem go przez aktywistę Zbigniewa Komosę o pobicie • • •

Serbowie i Bośniacy tęsknią za Jugosławią. Chorwaci - wręcz przeciwnie

Nostalgia za Jugosławią utrzymuje się na wysokim poziomie w krajach powstałych na jej gruzach, a większość mieszkańców uważa, że rozpad tego kraju przyniósł więcej szkody niż pożytku - wynika z badania Instytutu Gallupa, cytowanego w czwartek przez media bałkańskie.

Flaga Socjalistycznej Republiki Jugosławii
Flaga Socjalistycznej Republiki Jugosławii
Bojan Cvetanović - wikimedia.commons.org; CC BY-SA 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/]

Badanie wykazało, że Serbia przoduje pod względem nostalgii za Jugosławią - 81 proc. badanych Serbów uważa rozpad tego kraju za błąd.

Uczucie to podziela 77 proc. mieszkańców Bośni i Hercegowiny, 65 proc. Czarnogórców i 61 proc. obywateli Macedonii Północnej. Uczucie "jugonostalgii" podziela 45 proc. Słoweńców, 23 proc. Chorwatów ale jedynie 10 proc. mieszkańców Kosowa.

Jugosławia, oficjalnie Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (SFRJ), powstała po drugiej wojnie światowej i trwała aż do jej rozwiązania w 1992 roku. Federacja składała się z niepodległych dziś: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Chorwacji, Macedonii Północnej, Słowenii, Serbii oraz Kosowa. Wielonarodowe państwo rozpadło się w rezultacie krwawych wojen w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Jugosławia #Serbia

dm