Nostalgia za Jugosławią utrzymuje się na wysokim poziomie w krajach powstałych na jej gruzach, a większość mieszkańców uważa, że rozpad tego kraju przyniósł więcej szkody niż pożytku - wynika z badania Instytutu Gallupa, cytowanego w czwartek przez media bałkańskie.
Badanie wykazało, że Serbia przoduje pod względem nostalgii za Jugosławią - 81 proc. badanych Serbów uważa rozpad tego kraju za błąd.
Uczucie to podziela 77 proc. mieszkańców Bośni i Hercegowiny, 65 proc. Czarnogórców i 61 proc. obywateli Macedonii Północnej. Uczucie "jugonostalgii" podziela 45 proc. Słoweńców, 23 proc. Chorwatów ale jedynie 10 proc. mieszkańców Kosowa.
Jugosławia, oficjalnie Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (SFRJ), powstała po drugiej wojnie światowej i trwała aż do jej rozwiązania w 1992 roku. Federacja składała się z niepodległych dziś: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Chorwacji, Macedonii Północnej, Słowenii, Serbii oraz Kosowa. Wielonarodowe państwo rozpadło się w rezultacie krwawych wojen w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.