Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Separatyści wygrali wybory regionalne w Kraju Basków

Separatystyczne ugrupowania, Nacjonalistyczna Partia Basków (PNV) oraz EH Bildu, wygrały wczorajsze wybory do regionalnego parlamentu Kraju Basków, w północnej części Hiszpanii.

wybory referendum głosowanie głos
pexels.com/@tara-winstead/ - pexels.com

W rezultacie niedzielnego głosowania PNV i EH Bildu uzyskały równą liczbę mandatów w regionalnej izbie Kraju Basków – po 27, wynika z danych po przeliczeniu kart do głosowania ze 100 proc. okręgów wyborczych.

Wynik EH Bildu jest najlepszym w historii tej lewicowo-nacjonalistycznej partii Basków, w szeregi której wchodzą byli członkowie baskijskiej terrorystycznej organizacji ETA. W maju 2018 r. oficjalnie ogłosiła ona swoje samorozwiązanie po blisko 60 latach walki zbrojnej o niepodległość Kraju Basków.

Najbardziej prawdopodobną koalicją rządzącą po niedzielnych wyborach będzie sojusz PNV z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE) premiera Pedro Sancheza. Koalicja ta dotychczas rządziła w Kraju Basków.

O ile uznawana za ugrupowanie umiarkowanie separatystyczne PNV straciła w niedzielę cztery miejsca w izbie, to socjaliści zdobyli 12 mandatów, co oznacza, że powiększyli swój stan posiadania o dwa.

Do baskijskiego parlamentu w niedzielnych wyborach weszła też centroprawicowa Partia Ludowa (PP) z siedmioma mandatami, zyskując o jedno miejsce więcej w izbie, a także lewicowy blok Sumar oraz prawicowa partia Vox. Wywalczyły one po jednym miejscu w baskijskim parlamencie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Hiszpania #wybory #Europa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo