Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rząd Nigerii przywrócił dawny hymn. Protestujący: Przywróćcie też dawne koszty życia

Prezydent Nigerii Bola Tinubu podpisał w środę ustawę przywracającą hymn narodowy skomponowany przez brytyjskiego emigranta Francesa Berda i przyjęty po uzyskaniu niepodległości, a odrzucony przez juntę w 1978 roku.

Pisarz Reno Omokri jest przeciwnikiem zmiany hymnu
renoomokri - twitter.com

Krytycy uznali, że to cyniczne odwrócenie uwagi od kryzysu gospodarczego, z jakim od ponad roku zmaga się Nigeria, w której inflacja osiągnęła najwyższy od 28 lat poziom ponad 33 proc.

Ponieważ przywrócili stary hymn narodowy, chcielibyśmy, aby przywrócili także stare koszty utrzymania i stare kursy wymiany nairy w stosunku do dolara

- napisała na Twitterze nigeryjska dziennikarka Fola Folayan.

Inny użytkownik Twittera napisał: "Nigeria stoi przed poważnymi wyzwaniami gospodarczymi i związanymi z bezpieczeństwem, ale priorytetem stała się dla niej zmiana hymnu narodowego". 

Dłuższą krytykę zmiany opisał pisarz Reno Omokri, którego zdaniem zmiana to "ogromny krok wstecz w podróży Nigerii jako państwa". Podkreśla, że hymn z lat 1978-2024 napisała "grupa nigeryjskich patriotów", natomiast powracający hymn jest dziełem Brytyjki. "Czy nie brzmi to proroczo, że nasz hymn pisze obcokrajowiec?" - pyta Omokri.

Nowy-stary hymn:

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter.com

 

#Nigeria #hymn #zmiana hymnu

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mt
Wczytuję ocenę...
Wideo