Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prezes SNB skierował list do prezesa NBP! „Niezależność jest niezbędna” - podkreślił

Prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) Thomas J. Jordan skierował list do prezesa NBP Adama Glapińskiego, w którym podkreślił, że "banki centralne powinny móc wykonywać swoje funkcje bez nadmiernej presji politycznej". Zwrócił również uwagę, że "niezależność jest niezbędna do ustanowienia i utrzymania wiarygodności banku centralnego w czasie".

Szwajcarski Bank Narodowy
By Baikonur - Own work, screen - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=312947, nbp.pl

Prezes SNB skierował list do prezesa NBP

List prezesa SNB Thomasa J. Jordana do szefa polskiego banku centralnego Adama Glapińskiego NBP zamieścił na swojej stronie internetowej w zakładce "Przegląd ważnych informacji na temat Trybunału Stanu w kontekście NBP".

Jordan odniósł się w liście do obaw Glapińskiego dotyczących niezależności NBP. Stwierdził, że NBP jest ważnym partnerem SNB, odkąd Polska należy do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

"Banki centralne powinny móc wykonywać swoje funkcje bez nadmiernej presji politycznej. Niezależność jest niezbędna do ustanowienia i utrzymania wiarygodności banku centralnego w czasie, co z kolei odgrywa zasadniczą rolę w wypełnianiu mandatu w zakresie stabilności cen. Jest to szczególnie istotne w czasie, gdy polityka pieniężna musi stawić czoła szeregowi trudnych wyzwań"

– napisał prezes SNB.

Jordan wyraził również uznanie dla korzystnych relacji pomiędzy NBP a SNB w ciągu ostatnich lat, a także nadzieję na kontynuację współpracy między bankami.

List prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) Thomasa J. Jordana do prezesa NBP Adama Glapińskiegoscreen / nbp.pl

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#NBP #Bank centralny #Adam Glapiński #Thomas J. Jordan

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mm
Wczytuję ocenę...
Wideo