Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Działalność prezesa NBP solą w oku sejmowej większości. Prawnik tłumaczy, dlaczego nie mają racji

Choć większość sejmowa jeszcze oficjalnie nie zaczęła rządzić Polską, to w przestrzeni medialnej pojawia się wiele przesłanek, jak rządy te będą wyglądać. Niejednokrotnie słyszeliśmy również groźby pod adresem prezesa NBP - Adam Glapińskiego. Koalicja chce jego odwołania, choć nie ma ku temu powodów...

Adam Glapiński
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Sejmowa większość deklaruje od kilku tygodni postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Zarzuty formułowane wobec prezesa NBP dotyczą m.in. rzekomo nieskutecznej walki z inflacją czy skupu aktywów, jakie NBP prowadził w roku 2020 i 2021 r., co miało pośrednio naruszać zapis konstytucji, zakazujący bankowi centralnemu finansowania deficytów budżetowych.

Na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego pojawiła się opinia prawna dr. hab. Roberta Suwaja w sprawie oceny działalności Prezesa NBP w kontekście konstytucyjnego zakazu prowadzenia działalności politycznej i publicznej, nie dającej się pogodzić z godnością urzędu.

"Szczególna ochrona prawna, związana z ustrojową pozycją Prezesa NBP jako organu konstytucyjnego, nie przewiduje wprost rozwiązań normatywnych, które pozwalają na wprowadzenie elementu jego podległości, bądź zależności tak organizacyjnej jak i osobistej, od innych organów władzy publicznej"

– czytamy w punkcie pierwszym opinii prawnika - dr. hab. Roberta Suwaja.

Straszą, ale...

Prawnik podkreśla również, że "kadencyjność mierzona w 6 latach, przewidziana wprost w Konstytucji, sama w sobie kształtuje niezależność Prezesa NBP, w szczególności zaś od władzy wykonawczej jak i ustawodawczej".

Co do zawieszenia prof. Glapińskiego w wykonywaniu obowiązków, dr. hab. Suwaj podkreśla: "standardy demokratycznego państwa prawnego – w kontekście powyższych regulacji – nie dopuszczają przyjęcia rozwiązania, aby Sejm mógł zawiesić w wykonywaniu obowiązków inny organ konstytucyjny, bez wcześniejszego orzeczenia w tym przedmiocie właściwego organu wymiaru sprawiedliwości".

I tłumaczy, że "organizację i zasady działania NBP oraz jego organów (Prezesa i Zarządu NBP oraz RPP), a także szczegółowe zasady powoływania i odwoływania jego organów określa ustawa.

"Zgodnie z ustawą o NBP, Prezes NBP może zostać odwołany m.in. jeśli Trybunał Stanu orzekł wobec niego zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych"

– zaznacza.

Całą opinię mogą przeczytać Państwo, klikając TUTAJ 

 Źródło: niezalezna.pl, NBP

 

#Bank centralny #NBP #Polska #Adam Glapiński #prezes NBP #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo