Ukraiński scenariusz w Mołdawii? Siergiej Ławrow mówi o "ochronie rosyjskojęzycznych mieszkańców"

Podczas przemówienia skierowanego do młodzieży w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wskazał na sytuację Mołdawii i jej rosyjskojęzycznych mieszkańców. Polityk obiecał "ich chronić". Warto zaznaczyć, że podobną retorykę – ochrony rosyjskojęzycznej ludności – Kreml stosował, tłumacząc barbarzyński najazd na Ukrainę.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Siergiej Ławrow
Twitter@EmbassyofRussia

W swoim przemówieniu, Ławrow nawiązał do regionu Gaugazji. To obszar autonomiczny, położony w południowej części Mołdawii. Ludność przejawia tam silne tendencje prorosyjskie. To również jęz. rosyjski jest dominujący na tym obszarze. 

Zwracając się do młodzieży z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego, Ławrow wskazał, że Gaugazji "należy się większa autonomia". 

Zrobimy wszystko, aby interesy rosyjskojęzycznej ludności Mołdawii i Naddniestrza w żaden sposób nie ucierpiały. Nie zapominajmy też, że oprócz Naddniestrza, w Mołdawii jest także Gagauzja, która również rości sobie status regionu specjalnego i ma już jego pewne elementy.

– powiedział Ławrow. 

Stwierdził też, że mołdawskie władze powinny „przestać grać w geopolityczne gry, narzucone przez Zachód, i zastanowić się nad interesami ludzi żyjących obok siebie”. 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Ukraina #wojna #Naddniestrze #Gaugazja #Mołdawia #Rosja

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo