Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„Nie wyjeżdżaj na Białoruś, możesz nie wrócić”. Litwa stawia tablice ostrzegawcze przy granicy

Litewscy strażnicy graniczni ustawili tablice ostrzegające przed wyjazdem na Białoruś. Przed podróżami do tego kraju ostrzega również litewski Departament Bezpieczeństwa Państwowego (DGB).

Tabliczka ostrzegająca przed wjazdem na Białoruś
Twitter \ prnt screen

Czerwone tabliczki z napisami w dwóch językach: litewskim i angielskim, ustawiono w sąsiedztwie przejść granicznych z Białorusią. 

 

Jak przypomina portal Delfi, ​​białoruskie służby na różne sposoby starają się werbować obywateli Litwy. Litwini są m.in. przesłuchiwani na granicy, stosuje się wobec nich szantaż i presję psychologiczną oraz zmusza do współpracy z białoruskim wywiadem.

Obywatele Litwy, wjeżdżający na Białoruś są sprawdzani pod kątem smartfonów, komputerów, kontaktów telefonicznych, profili w mediach społecznościowych, zdjęć, tras na mapach. Białoruskie służby zbierają informacje o poglądach politycznych ludzi, ich pracy i starają się zidentyfikować obecność powiązań z pracownikami służby granicznej, organami ścigania i wywiadem. Służba Bezpieczeństwa Państwowego zna przypadki, że mieszkańców Litwy werbowano szantażem i presją psychologiczną, mówiąc, że zniosą zakaz wjazdu na Białoruś, jeśli zgodzą się na współpracę z białoruskim wywiadem.

– wskazano. 

W środę komendant litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) Rustamas Liubajevas, poinformował, że w pierwszej połowie tego roku z Litwy na Białoruś wjechało około 230 tys. osób i część z nich została tam zwerbowana.

Z kolei wiceszef MSZ Mantas Adomenas wezwał Litwinów, by nie podróżowali na Białoruś. Według wiceministra, obywatele Litwy mogą być na Białorusi nielegalnie zatrzymywani pod sfingowanymi zarzutami. Już na przejściach granicznych są często szantażowani i psychologicznie zmuszani do współpracy. 

Posiadamy informacje, że obywatele Litwy są werbowani, a obywatele Białorusi, którzy wjeżdżają na Litwę są proszeni o robienie pewnych zdjęć, rejestrowanie ruchu wojsk, robienie zdjęć pewnych obiektów.

– uzupełnił Rustamas Liubajevas.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Litwa #granica #Białoruś #zagrożenie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo