Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Była rzeźba upamiętniająca Powstańców styczniowych, jest tablica poświęcona... sowieckim partyzantom

Z dworca kolejowego w Grodnie zniknęła drewniana rzeźba, upamiętniająca Powstańców styczniowych. Zastąpiono ją tablicą o sowieckich partyzantach z czasów tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. O sprawie poinformowali w serwisie społecznościowym Telegram niezależni dziennikarze z grodzieńszczyzny.

Drewniana rzeźba została usunięta, a na jej miejsce pojawiła się tablica
t.me/hrodna1127

Wykonana z dębu rzeźba z napisem  "1863”, umieszczona była pod metalowym daszkiem, zwieńczonym krzyżem litewskim z półksiężycem u nasady. Upamiętnienie bohaterów Powstania styczniowego było miejscem rocznicowych obchodów zrywu narodowego, zwanego na Białorusi Powstaniem Kalinowskiego (od nazwiska Konstantego Kalinowskiego, przywódcy Powstania styczniowego na Litwie). 

Usunięte z dworca kolejowego w Grodnie upamiętnienie powstańców styczniowych było dziełem znanego grodzieńskiego rzeźbiarza Władimira Pantelejewa. Jego rzeźba przypominała Grodnianom oraz przyjezdnym o tym, jak po wybuchu powstania na Litwie w 1863 roku, grodzieńscy kolejarze, będący w większości poddanymi Francji, a także uczestnikami, bądź potomkami powstańców listopadowych z lat 1830-1831, wystąpili przeciwko Rosjanom, proponując nowym insurgentom wykorzystanie kolei żelaznej do transportu powstańczych oddziałów.

– czytamy na portalu Glosznadniemna.pl, należącym do zdelegalizowanego przez reżim Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

Grodzieńscy dziennikarze wskazują, że zniknięcie tablicy może się wiązać z aktywnością znanej w mieście donosicielki Olgi Bondariewej, która na przejawy białoruskiego oraz polskiego patriotyzmu mieszkańców grodzieńszczyzny reaguje niezwykle agresywnie.

O wersji, wskazującej na udział apologetów ruskiego miru oraz sowieckiej spuścizny w zacieraniu pamięci o powstańcach styczniowych, którzy wciąż inspirują Białorusinów do stawiania oporu rosyjskiemu imperializmowi, świadczy fakt, że w miejscu upamiętnienia powstańców, pojawiła się tablica poświęcona sowieckim partyzantom z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, którzy mieli działać na stacji Grodno w latach 1941-1944.

– podkreślono.

 Źródło: niezalezna.pl, glosznadniemna.pl

 

#Białoruś #antypolska kampania #Grodno #tablica #Powstańcy Styczniowi #dworzec kolejowy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo