Premier Francji Elisabeth Borne w odpowiedzi na postulaty Republikanów przedstawiła propozycję zmian w projekcie reformy emerytalnej. Ma ona polegać na tym, że "ci, którzy zaczęli pracować pomiędzy 20. a 21. rokiem życia mogliby przejść na emeryturę w wieku 63 lat".
W ten sposób rząd chce przekonać opozycyjną, centroprawicową partię do poparcia reformy, której głównym celem jest podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, dopuszczając jednocześnie wyjątki dla długich karier i podnosząc minimalną emeryturę.
System długiej kariery zakłada, że osoby, które zaczęły pracę przed ukończeniem 20. roku życia, będą miały możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.
„LR od dawna popiera podniesienie wieku emerytalnego, ale są wątpliwości, ilu z ich 62 posłów ostatecznie poprze rząd”
– pisze portal radia RFI. Według niego rozwiązanie przedstawione przez premier dotyczyłoby 30 tys. osób i kosztowałoby do 1 mld euro rocznie, co oznacza, że należałoby znaleźć dodatkowe źródło finansowania.
Lider Republikanów Eric Ciotti stwierdził wcześniej, że taka zmiana zostałaby poparta przez większość posłów jego partii.
Jednak poseł LR Pierre-Henri Dumont napisał na Twitterze, że premier „wyraźnie odrzuca naszą propozycję”, która zakładała, że „wszyscy, którzy zaczęli opłacać składki przed ukończeniem 21. roku życia, będą pracować nie dłużej niż 43 lata”.
L’amendement signé par tous les députés @Republicains_An permet à tous ceux qui ont commencé à cotiser avant 21 ans de ne pas travailler plus que 43 annuités.@Elisabeth_Borne refuse clairement notre proposition.
— Pierre-Henri Dumont (@phdumont) February 4, 2023
En l’état, je voterai donc contre la #ReformeDesRetraites https://t.co/ALdt2lpg59
W poniedziałek debata nad projektem ustawy emerytalnej rozpocznie się w parlamencie.
W odpowiedzi na ogłoszenie przez premier Borne w pierwszej połowie stycznia planu reformy emerytalnej, francuskie związki zawodowe rozpoczęły strajki, w których uczestniczyło kilka milionów ludzi w całym kraju.
W planach są kolejne protesty, najbliższe mają odbyć się 11 lutego. Badania opinii publicznej pokazują, że większość Francuzów jest przeciwna reformie, a 62 proc. popiera akcje protestacyjne, jednak rząd zapowiada, że się nie ugnie.