Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Skorumpowani politycy z Włoch nie mają dostępu do swoich kont. Sąd ws. Katargate nakazał konfiskatę

Sędzia z Bergamo na północy Włoch nakazał zamrożenie i prewencyjną konfiskatę sześciu kont, należących do osób oskarżonych o korupcję w tzw. aferze Katargate - poinformowała prokuratura w Lombardii. Zajęto między innymi 240 tys. euro z kont aresztowanego byłego włoskiego eurodeputowanego Antonio Panzeriego i jego córki. Włoski sąd zgodził się też na ekstradycję żony, która od razu zaskarżyła decyzję we włoskim Sądzie Najwyższym.

pixabay

W wydanym komunikacie prokuratura z Bergamo podała, że zablokowano 200 tys. euro na koncie córki Panzeriego i 40 tys. euro na jego rachunku bankowym.

Panzeri wskazywany jest w mediach jako "mózg" całego korupcyjnego procederu, polegającego na przyjmowaniu łapówek od Kataru i Maroka w zamian za prowadzenie sprzyjającej ich wizerunkowi aktywności.

Według belgijskich śledczych zarówno żona, jak i córka byłego eurodeputowanego lewicy uczestniczyły w korupcji. Dlatego wystąpiono o ich przekazanie do Belgii. Włoski sąd zgodził się na ekstradycję żony, która od razu zaskarżyła decyzję we włoskim Sądzie Najwyższym. Decyzję w sprawie córki byłego polityka przełożono na styczeń.

Razem z Panzerim aresztowano też m.in. byłą już wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Evę Kaili z Grecji i jej partnera, Włocha Francesco Giorgiego. Warunkowo areszt opuścił Luca Visentini, sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych.

Wśród kont zajętych na wniosek włoskiego sędziego są te należące do Visentiniego i Giorgiego - wyjaśniła prokuratura zaznaczając, że czynności te przeprowadzono na wniosek sądu w Brukseli w związku ze śledztwem w sprawie korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania pieniędzy.

Agencja Ansa poinformowała, że w minionych dniach włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała 17 tys. euro w gotówce, znalezione w domu rodziny Panzerich koło Bergamo oraz 20 tys. euro w domu Francesco Giorgiego koło Mediolanu.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#afera #Katargate #PE #Włochy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo