Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Nietykalność Łukaszenki aż po grób. Dla wrogów reżimu pozbawienie praw

Służba prasowa białoruskiej Izby Reprezentantów poinformowała o zmianach w ustawie "O Prezydencie Republiki Białorusi”. Zapewni ona Alaksandrowi Łukaszence i jego rodzinie nietykalność, zaś przeciwników politycznych z opozycji, których dyktator zmusił do emigracji, pozbawi możliwości ubiegania się o najwyższe stanowisko w państwie.

Alaksander Łukaszenka
Wikimedia Commons - CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94106154

Izba Reprezentantów, niższa izba tzw. parlamentu Białorusi, przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o głowie państwa. Dotyczy on zmiany ustawy regulującej status prezydenta, który zaprzestał sprawowania swoich obowiązków – z powodu wygaśnięcia kadencji, rezygnacji albo niezdolności do wykonywania obowiązków z przyczyn zdrowotnych. Nowelizacja zapewnia też nowe gwarancje dla byłego prezydenta i jego rodziny. 

Byłego prezydenta będzie chronił immunitet. Zabrania się ścigania i pozbawiania wolności byłego prezydenta nawet za przestępstwa, których się dopuścił w czasie, gdy sprawował urząd. Ponadto nowelizacja daje mu możliwość zasiadania we Wszechbiałoruskim Zgromadzeniu Ludowym oraz Radzie Republiki.

Reżimowa agencja prasowa BiełTA poinformowała również o zmianach w ubieganiu się o urząd prezydenta. Kandydat na prezydenta będzie mógł się ubiegać o to stanowisko, pod warunkiem, że ma ukończone 40 lat i mieszka na terytorium Białorusi co najmniej 20 lat poprzedzających wybory, nie posiada obywatelstwa ani zezwolenia na pobyt w obcym państwie. Dotychczasowe przepisy wskazywały, że kandydat musi mieć ukończone 35 lat i zamieszkiwać na terenie kraju przez 10 lat. Co do drugiej części nowych przepisów, oznaczają one, że z ubiegania się o fotel prezydenta zostaną wykluczeni wszyscy emigranci oraz osoby, posiadające np. Kartę Polaka. 

Inna istotna zmiana to fakt, że z listy dokumentów, które będzie mógł wydawać nowy prezydent, wyłączone zostaną dekrety. Przy czym stare dekrety zachowają swoją moc.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Kresy 24.pl, Biełsat

 

#Białoruś #Łukaszenka #przepisy #reżim #opozycja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo