Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Masowe protesty wrócą na Białoruś? Służby ostrzegają Łukaszenkę

Służby bezpieczeństwa na Białorusi ostrzegają władze w Mińsku, że w kraju mogą wybuchnąć masowe protesty społeczne, podobne do tych, które opanowały kraj po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Reżim dodatkowo obawia się buntu wśród więźniów politycznych, skazanych za krytykowanie dyktatury Alaksandra Łukaszenki.

Okras / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Zła sytuacja gospodarcza kraju, zaangażowanie się po stronie Rosji w wojnie na Ukrainie, wreszcie coraz większe represje wobec społeczeństwa obywatelskiego – powodów do masowych protestów na Białorusi jest dużo. Wiedzą o tym podległe Łukaszence struktury siłowe, które ostrzegają dyktatora, że taki scenariusz jest możliwy w najbliższych miesiącach. 

Z kolei zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych Białorusi, Nikołaja Karpienkowa, bunt wobec władz może wybuchnąć także w zakładach karnych. Nie sprecyzował, o jaką grupę więźniów chodzi, jednak opozycyjne profile w serwisie społecznościowym Telegram wskazują, że gniew najbardziej rośnie wśród więźniów politycznych, aresztowanych i skazanych za krytykowanie Łukaszenki. Z dostępnych informacji wynika, że władze w Mińsku nakazały resortom siłowym przećwiczenie procedur tłumienia buntów w zakładach karnych. 

W październiku w jednym z wywiadów dla reżimowej białoruskiej telewizji, Karpienkow nazwał przeciwników Łukaszenki "wściekłymi psami".

Tak na prawdę zasługują oni na jedno. Na śmierć 

– wskazał wiceszef MSW. 

Protesty na Białorusi wybuchły w sierpniu 2020 roku, po sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich, w których, zdaniem Mińska, rzekomo z miażdżącą przewagą wygrał Alaksander Łukaszenka. Były to największe protesty w historii Białorusi. Zginęły co najmniej 4 osoby, a co najmniej 33 tys. poddano represjom. Protesty stłumiono po 25 marca 2021 roku.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Białoruś #reżim #Mińsk #protesty #Łukaszenka #dyktatura

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo