Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Łotwa wzmocni swoje granice z Rosją i Białorusią. "Widzimy postępujące zagrożenie"

Władze Łotwy rozważają możliwość umieszczenia min przeciwpancernych i różnych innych dodatkowych zabezpieczeń w celu wzmocnienia ochrony granic kraju z Białorusią i Rosją. Poinformowała o tym łotewska minister obrony Ināra Mūrniece, przedstawiając zaktualizowaną koncepcję obrony kraju.

Flaga Łotwy \ zdj. ilustracyjne
pixabay.com/jorono

Jak podkreśliła łotewska minister, z wojskowego punktu widzenia granicę należy wzmocnić, gdyż władze w Rydze dostrzegają, "jak szybko zmienia się sytuacja w sąsiedniej Białorusi".

Wśród dodatkowych umocnień mają znaleźć się m.in. przeciwczołgowe żelbetowe zęby, a także inne, dodatkowe konstrukcje betonowe i metalowe. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie granic rozważana jest możliwość rozmieszczenia min przeciwpancernych.

Łotewska armia, we współpracy ze Strażą Graniczną oraz organami bezpieczeństwa, ma również usprawnić mechanizmy wspólnych działań na wypadek wystąpienia zagrożeń konwencjonalnych i hybrydowych na granicach.

Pod koniec sierpnia br. szef łotewskiej straży granicznej Guntis Pujats informował o zagrożeniu, jakie na granicy z Białorusią stwarzają nielegalni imigranci. 

Istnieje ryzyko, że białoruskie władze zorganizują prowokację polegającą na zgromadzeniu w jednym miejscu nawet kilkuset migrantów.

– ostrzegł Pujats.

Z kolei Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze, dodał, że Białoruś będzie próbowała zwiększać presję migracyjną na granicy z Łotwą.

Pod koniec sierpnia doszło w Warszawie do spotkania szefów MSW Polski oraz krajów bałtyckich. Po rozmowach szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że ministrowie zażądali od reżimu Łukaszenki natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu Białorusi oraz natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów gromadzonych tam przez służby białoruskie i odesłanie tych migrantów do krajów ich pochodzenia. Dodał, że jeżeli dojdzie do krytycznego incydentu na granicy z Białorusią, niezależnie od tego, czy będzie to granica polska, litewska czy łotewska, zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne.

Granica Łotwy z Rosją wynosi 246 km. zaś z Białorusią – 161 km. 

 


 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Łotwa #granice #Rosja #Białoruś #bezpieczeństwo #umocnienia #wojsko

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo