Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Kolejny telefon Łukaszenki do Putina. "Realizujemy dwa duże projekty"

Białoruski dyktator Alaksander Łukaszenka poinformował dziś, że odbył kolejną rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. Wśród poruszonych tematów miała znaleźć się kwestia "dwóch dużych projektów", które mają wspólnie realizować Rosja i Białoruś. Jednym z nich jest produkcja lekkich samolotów na potrzeby rosyjskiej armii.

Alaksander Łukaszenka
fot. kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=131708253

Informacja o przeprowadzonej rozmowie z Putinem znalazła się na oficjalnej stronie białoruskiego dyktatora, w notatce poświęconej spotkaniu Łukaszenki z gubernatorem obwodu leningradzkiego, Aleksandrem Drozdienką. Tematem spotkania było pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej między Białorusią a Rosją. 

W tej kwestii [pogłębienia wzajemnej współpracy – przyp. red.] Alaksander Łukaszenka wspomniał o rozmowie telefonicznej, która odbyła się dzień wcześniej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W jej trakcie omawiano realizację dwóch dużych projektów – w zakresie wspólnej produkcji i obsługi technicznej lekkich samolotów oraz budowy drugiej linii kolejowej z Białorusi do Petersburga i obwodu leningradzkiego.

– podaje oficjalna strona Łukaszenki.

Rozmawialiśmy o wspólnej produkcji lekkich samolotów, które są bardzo poszukiwane i potrzebne w Federacji Rosyjskiej

– wskazał sam Łukaszenka, dodając, że Białoruś "ma odpowiednie kompetencje" w tym zakresie.

Niezależni białoruscy komentatorzy podkreślają, że to pierwsza rozmowa telefoniczna obu dyktatorów po spotkaniu w cztery oczy, które odbyło się 15 września w Soczi. Warto podkreślić, że Łukaszenka i Putin spotkali się wówczas po blisko trzymiesięcznej przerwie. Zdaniem ekspertów, przerwa była spowodowana radykalnym wzrostem napięć między Moskwą a Mińskiem, związanym z czerwcowym puczem najemników z Grupy Wagnera pod dowództwem Jewgienija Prigożyna i zaangażowaniem Łukaszenki na rzecz zażegnania kryzysu.

Jak wynika z dostępnych informacji, do kolejnego spotkania dyktatorów Rosji i Białorusi dojdzie w połowie października, przy okazji szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw, który odbędzie się w Kirgistanie. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Białoruś #Rosja #Putin #Łukaszenka #współpraca #spotkanie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo