Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Egzotyczna podróż Łukaszenki. Poleciał szukać pieniędzy w Gwinei Równikowej

Wczoraj białoruski dyktator Alaksander Łukaszenka udał się z kilkugodzinną wizytą do Gwinei Równikowej. Głównym punktem były rozmowy białoruskiego zbrodniarza z przywódcą afrykańskiego państwa, Teodoro Obiangiem Nguema Mbasogo, którym rządzi od 1979 r. Niezależne białoruskie kanały podkreślają, że Łukaszenka lata coraz częściej i coraz dalej w poszukiwaniu sojuszników i zdobycia kontraktów handlowo-gospodarczych, które choć trochę poprawią fatalny stan krajowych finansów.

Alaksander Łukaszenka
mat. pras. - By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123431150

Jak zwykle przy takich wyjazdach bywa, najwięcej uwagi poświęciła mu reżimowa białoruska agencja prasowa BiełTA, przygotowując kilka materiałów z tej wizyty. 

W trakcie spotkania Łukaszenka stwierdził m.in., że "Gwinea Równikowa nie potrzebuje obecnie żadnych zaawansowanych technologii. Na przykład nie musi wystrzeliwać statków kosmicznych w kosmos. Chodzi o realizację bardziej przyziemnych, ale bardzo potrzebnych projektów". Zaznaczył, że Białoruś jest w stanie spełnić wymagania stawiane w większości z nich. 

Nie jesteśmy gigantycznym krajem, ale mamy wystarczająco dużo technologii w rolnictwie, przemyśle i tak dalej, aby Gwinea Równikowa, korzystając z nich, podniosła się o jeden lub dwa stopnie wyżej

– wskazał Łukaszenka.

W trakcie rozmów podpisano szereg dwustronnych umów. Z informacji na stronie agencji BiełTA wynika, że "uzgodniono już 74 konkretne projekty", a ich realizacja zajmie "2-3 lata". Wśród projektów wymieniono m.in. budowę agromiasteczka, stu budynków socjalnych, cegielni, a także dostawy sprzętu strażackiego i budowlanego. 

Niezależne białoruskie kanały przypominają, że to kolejna w ostatnim czasie zagraniczna podróż Łukaszenki. Przed kilkoma dniami białoruski dyktator przebywał w Dubaju na konferencji COP-28 ws. zmian klimatu. Na rozmowach obecny był też prezydent RP Andrzej Duda, który w ramach protestu, związanego z zaproszeniem białoruskiego zbrodniarza do rozmów, nie pozował do wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego.

Na początku grudnia Łukaszenka pojawił się też w Pekinie, gdzie rozmawiał m.in. z Xi Jinpingiem. 

 

 

 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Łukaszenka #Białoruś #Gwinea Równikowa #rozmowy #dyktator

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo