Unijny komisarz ds. rolnictwa o przyspieszeniu poinformował w rozmowie z agencją Reuters. Hansen, zapowiadając gotowość Unii Europejskiej do zatwierdzenia umowy z Mercosurem, wprost wskazał:
„może to nastąpić przed latem”.
Umowa wciąż musi zostać zatwierdzona przez państwa Wspólnoty. Jak odnotowuje Reuters , jeden z dotychczasowych krytyków porozumienia Emmanuel Macron nagle zmienił zdanie po rozmowie z prezydentem Brazylii.
Luiz Inacio Lula da Silva wezwał w czwartek w Paryżu przywódcę Francji Emmanuela Macrona do zawarcia umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i krajami bloku Mercosur, a sam Macron wyraził gotowość do „ulepszenia tekstu umowy”.
Obie inicjatywy - zarówno Hansena, jak i Macrona - odnotowuje na X europoseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda.
„Po wyborach języki się rozwiązały. Cała prezydencja Polski stracona!”
- pisze polityk.
Boom!
— Waldemar Buda (@waldemar_buda) June 7, 2025
Komisarz ds. rolnictwa potwierdza, że umowa z Mercosurem może być zatwierdzona jeszcze do lata!
Po wyborach języki się rozwiązały.
Cała prezydnecja Polski stracona!https://t.co/cqZBrHPRDy
Tusk jeździł do Francji i ostatecznie podpisał traktat z celami klimatycznymi z Zielonego Ładu a jednocześnie prezydent Macron wycofał się z sprzeciwu wobec Mercosur!
— Waldemar Buda (@waldemar_buda) June 7, 2025
I to wszystko w trakcie polskiej prezydencji!
Dyplomatołki! pic.twitter.com/iVH7ipsGTG
UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwia i Urugwaj, w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, uzgodniły utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak ratyfikowana. Porozumienie ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. KE liczy też na to, że z tych krajów będzie można pozyskiwać surowce niezbędne do produkowania czystych technologii, w tym baterii.