Cisza o stalinowskich zbrodniach? Rosyjski sąd nakazał likwidację stowarzyszenia Memoriał

Sąd Najwyższy Rosji nakazał likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich. Adwokatka organizacji zapowiedziała odwołanie się od tej decyzji.

W Rosji mają zlikwidować stowarzyszenie Memoriał
fot. pixabay.com

- Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku prokuratury generalnej w sprawie likwidacji organizacji Memoriał - ogłosiła sędzia Anna Nazarowa.

Adwokatka organizacji Maria Ejsmont zapowiedziała odwołanie się od wyroku w Rosji i w Europejskim Trybunale Praw Człowieka - podaje Reuters. Oceniła, że decyzja SN jest nielegalna i bezpodstawna.

Według rosyjskiego sądu, stowarzyszenie Memoriał naruszało przepisy o tzw. zagranicznych agentach.

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.

Memoriał od 30 lat zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka; prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Rosja #Sąd Najwyższy #memoriał

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo