Boris Johnson kolejnym szefem NATO? "Pokazał zdolności przywódcze, pomagając Ukrainie"

Zdaniem brytyjskich mediów, ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson może zastąpić Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Norweg ustąpi ze stanowiska we wrześniu przyszłego roku.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Zdaniem gazety "The Telegraph", w szeregach Partii Konserwatywnej jest sporo osób, które widziałyby Johnsona na stanowisku szefa NATO. Wśród nich wymienia się m.in. Davida Jonesa, byłego ministra ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Inny z członków Torysów, Mark Francois, stwierdził, że ubiegając się o stanowisko szefa NATO, Johnson mógłby otrzymać rekomendację od prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Warto przypomnieć, że Johnson dał się poznać jako jeden z nielicznych zachodnich przywódców, który od samego początku wspierał militarnie i politycznie Ukrainę. Wizytował również ogarnięty wojną kraj, na co zdecydowało się niewielu zachodnich polityków. 

Są również przeciwnicy takiej kandydatury. Zalicza się do nich m.in. gen. Richard Dannat, były szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii (2006-2009). Jego zdaniem, zbyt duża ilość skandali z udziałem Johnsona przekreśla jego szansę na kierowanie najpotężniejszą organizacją świata. 

Spekuluje się, że nominację ustępującego brytyjskiego premiera mogliby zablokować europejscy przywódcy, którym było nie po drodze z Johnsonem. W tym kontekście wymienia się m.in. prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Obecny Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, Jens Stoltenberg, został powołany na to stanowisko w 2014 roku na okres 5 lat. Jednak w 2019 r. jego mandat został przedłużony do października 2022 r., a 24 marca, z powodu wybuchu inwazji Rosji na Ukrainę, państwa członkowskie NATO zdecydowały, że Stoltenberg pozostanie na stanowisku do 30 września 2023 r.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Johnson #NATO #stanowisko #Torysi #wybory #Ukraina #wojna

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo