Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ambasador Niemiec napisał o "pojednaniu" polsko-niemieckim. Mocna odpowiedź Mularczyka!

- Tylko zapłata reparacji wojennych, odszkodowania i zadośćuczynienie dla ofiar może doprowadzić w przyszłości do rzeczywistego zbliżenia i pojednania pomiędzy naszymi narodami - napisał do ambasadora Niemiec w Polsce Viktora Elblinga wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Zniszczona Warszawa, 1944
Autorstwa Ewa Faryaszewska - Museum of Warsaw - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52380619

Ambasador Niemiec pisze o "pojednaniu"

W czwartek ambasador Niemiec w Polsce napisał na platformie X: "53 lata temu ówczesny kanclerz Niemiec Willy Brandt, klękając pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, oddał im hołd. Było to kamieniem milowym na drodze do pojednania między Polską a Niemcami - podobnie jak podpisanie Traktatu Warszawskiego tego samego dnia".

Do tego wpisu również na platformie X odniósł się wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

"Doceniając pana starania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego muszę podkreślić, że nawet ważne gesty i słowa o moralnej odpowiedzialności bez realnego i konkretnego zadośćuczynienia dla ofiar zbrodni wojennych, odszkodowania za straty wojenne i zwrotu zrabowanych dóbr kultury przez Niemcy, są i będą traktowane przez Polaków, jako nieszczere, jak +kicz pojednania+"

– napisał Mularczyk, zwracając się do ambasadora Niemiec.

"Tylko zapłata reparacji wojennych, odszkodowania i zadośćuczynienie dla ofiar może doprowadzić w przyszłości do rzeczywistego zbliżenia i pojednania pomiędzy naszymi narodami" - zaznaczył wiceszef MSZ.


1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Oglądaj TV Republika na YouTube

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Niemcy #zadośćuczynienie #II wojna światowa #Arkadiusz Mularczyk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo