Andrzej Duda jako pierwszy prezydent RP odwiedził Amerykańską Częstochowę. Wraz z Małżonką uczestniczył w mszy św. w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii. Odsłonił też pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. W swoim wystąpieniu podkreślił, że honorując i czcząc Niezłomnych „Polska odzyskuje godność”.
Polską Parę Prezydencką powitał przeor sanktuarium ojciec Rafał Walczyk. Zwrócił uwagę, że ta pierwsza wizyta prezydenta RP w sanktuarium zbiega się z 1050. rocznica chrztu Polski.
fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Po mszy świętej, prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym przedstawicielom Polonii amerykańskiej. Wziął także udział w uroczystości na cmentarzu w Doylestown, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem husarza, popiersiem gen. W. Andersa oraz obeliskiem upamiętniającym tragedię smoleńską. Odsłonił także pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.
fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
–
Tak jak próbowano przez lata zakopać ich w czerni, [...] tak oni teraz na tym pomniku idą ku nam, jaśni i piękni – mówił prezydent. –
Żołnierze Wyklęci byli pięknymi ludźmi, wychowanymi w patriotycznej tradycji, w głębokim poczuciu, wartości, jaką jest ojczyzna – dodawał.
Setki tysięcy młodych ludzi, gotowych ginąć w beznadziejnej sytuacji, bo było wiadomo, że porządku z Jałty nie da się łatwo zmienić. Wiedzieli, że mają przed sobą przeciwnika, który nie zna litości, ale mimo to robili swoje. Dziś doskonale wiadomo, a przede wszystkim wie to także młode pokolenie, że to właśnie oni zachowali się jak trzeba
– zaznaczał prezydent.
Honorując i czcząc Żołnierzy Wyklętych Polska odzyskuje godność, bo nie ma godności państwo, która nie czci swoich bohaterów
– podkreślał prezydent Andrzej Duda.
Cmentarz znajdujący się na terenie Amerykańskiej Częstochowy jest największym poza granicami Polski cmentarzem wojskowym. Spoczywa na nim blisko 2 500 kombatantów. Łącznie na cmentarzu zostało pochowanych blisko 5 000 osób. Spoczywają na nim paulini i kapłani diecezjalni w sekcji kapłańskiej, mężowie stanu, artyści, wynalazcy, obrońcy polskiej mowy i kultury w alei zasłużonych, polscy generałowie, żołnierze I i II wojny światowej oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych w sekcji kombatanckiej, zwanej jako „Polish Arlington”.
fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Założycielem i budowniczym Sanktuarium był o. Michał Zembrzuski — Paulin, który w latach 50-tych przybył do USA z myślą utworzenia, jak to sam określił „Amerykańskiej Częstochowy”. W 1955 r. poświęcił pierwszą kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Kaplica służyła przez 11 lat jako Sanktuarium przybywającym pielgrzymom. Szybko stała się miejscem licznych pielgrzymek, zjazdów Polaków, a przede wszystkim Centrum Kultu Matki Bożej Częstochowskiej. Poświęcenia świątyni dokonał 16 października 1966 r. abp John Krol – ówczesny ordynariusz archidiecezji filadelfijskiej, na terenie której leży Doylestown.
fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Źródło: prezydent.pl,niezalezna.pl,TVP Info
#USA #pomnik #Żołnierze Niezłomni #Żołnierze Wyklęci #Amerykańska Częstochowa #Andrzej Duda #Doylestown
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
plk