Gazeta Polska: Oni obawiają się Karola Nawrockiego. Atak metodami rosyjskimi nie był przypadkowy Czytaj więcej!

Żołnierze wyklęci patronami dwóch batalionów WOT

Pierwsze dwa bataliony 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mają swoich patronów. Zostali nimi dwaj członkowie Armii Krajowej i żołnierze wyklęci ppłk Adam Lazarowicz "Klamra" i mjr Władysław Koba "Rak".

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
twitter.com/terytorialsi

Jak poinformował we wtorek rzecznik podkarpackiej brygady por. Witold Sura, Lazarowicz został patronem 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy, a Koba 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia.

Sura przypomniał, że WOT jako nowa formacja w Wojsku Polskim buduje swoją tożsamość, wzorując się na Armii Krajowej, która też była formacją ochotniczą.

Rzecznik zaznaczył, że ppłk Adam Lazarowicz, ps. "Klamra", który jest patronem batalionu z Dębicy, jako żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, związany był m.in. z ziemią dębicką.

Lazarowicz w 1945 przybył do Rzeszowa, gdzie został kierownikiem Okręgu Rzeszowskiego WiN, a następnie Okręgu Wrocławskiego. W grudniu 1946 został mianowany zastępcą prezesa IV Zarządu Głównego WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego. 5 grudnia 1947 w Żninie został aresztowany przez UB, był więźniem Aresztu Śledczego na Rakowieckiej. Zabity został strzałem w tył głowy wiosną 1951 r.

Z kolei Władysław Koba, który stał się patronem jarosławskiego batalionu urodził się 8 stycznia 1914 r. w Jarosławiu. Od 1932 r. był żołnierzem, następnie oficerem 3. Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu. Brał udział w kampanii wrześniowej; w latach 1940-45 należał do szeregów Amii Krajowej, a do 26 września 1947 r. kiedy to został zatrzymany przez UB, był członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Koba ps. "Rak" 21 października 1948 r. został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano na zamku w Rzeszowie 31 stycznia 1949 r.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Żołnierze Wyklęci

redakcja