Bodnar kontra Giertych » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Zełenski o Niemcach w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Z polskiego punktu widzenia to duże rozczarowanie"

Zdaje się, że prezydent Zełenski nie pamięta, że kiedy Rosja napadła na Ukrainę, to Niemcy wcale nie przyszły z pomocą Ukrainie, jest informacja o 5 tys. hełmów, które z trudem były wysyłane z Niemiec na Ukrainę, ale widać kalkulacje prezydenta Zełenskiego są inne. (...) Z punktu widzenia polskiego to jest duże rozczarowanie - ocenił wypowiedzi prezydenta Ukrainy szef polskiego MON, Mariusz Błaszczak.

Wołodymyr Zełenski na forum ONZ
fot. UK Government - Deputy Prime Minister Oliver Dowden visit to USA and UNGA, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=137875974

Podczas otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał do rozszerzenia grona stałych członków RB m.in. o Unię Afrykańską, Indie, Japonię, państwa muzułmańskie, państwa Pacyfiku, Ameryki Południowej czy Niemcy.

- Niemcy stały się jednym z najważniejszych światowych gwarantów pokoju i bezpieczeństwa. To jest fakt. Faktem jest również, że Niemcy zasługują na miejsce wśród stałych członków Rady Bezpieczeństwa

– mówił Zełenski.

Wypowiedź prezydenta Ukrainy wywołała wśród polskich polityków liczne komentarze. Odniósł się do niej na antenie Polskiego Radia minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

- To dość dziwne. Niemcy powinny rozliczyć się z drugą wojną światową w stosunku do Polski, a więc wniosek, który złożyła polska dyplomacja, dotyczący reparacji wojennych w wysokości 1,5 bln dolarów, a więc ponad 6 bln złotych, jest wciąż aktualny. Niemcy dopuściły się zbrodni wojennych na terytorium okupowanej Polski, 6 mln obywateli Polski zostało zamordowanych przez Niemców, gospodarka została zniszczona, Niemcy odpowiadają, że nic się w zasadzie nie stało, to jacyś naziści na Polskę napadli w 1939 r. Doskonale wiemy, że NSDAP to była partia, która była w 1933 r. wybrana przez Niemców w wyborach i do 1945 r. rządziła Niemcami. To państwo niemieckie napadło na państwo polskie w porozumieniu z państwem rosyjskim - wskazał.

- Zdaje się, że prezydent Zełenski nie pamięta, że kiedy Rosja napadła na Ukrainę, to Niemcy wcale nie przyszły z pomocą Ukrainie, jest informacja o 5 tys. hełmów, które z trudem były wysyłane z Niemiec na Ukrainę, ale widać kalkulacje prezydenta Zełenskiego są inne. (...) Z punktu widzenia polskiego to jest duże rozczarowanie

- stwierdził szef MON.

Na Twitterze, Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych, również przypomniał, że "Niemcy to kraj, który nigdy nie rozliczył się ze zbrodni wojennych"

- Nie może zatem zostać "gwarantem pokoju i bezpieczeństwa na świecie". To jest oczywiste - wskazał.

- Propozycja Wołodymyra Zełenskiego, aby Niemcy zostały stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ musi budzić głęboki sprzeciw –  ocenił Mularczyk.

Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się obecnie z pięciu stałych członków – USA, Chin, Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii oraz dziesięciu członków niestałych, wybieranych na 2 lata.

 Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio

 

#Wołodymyr Zełenski #Niemcy #Mariusz Błaszczak

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo