"Dzisiaj, od dwóch lat, mamy do czynienia z pełnoskalową wojną, jakiej Europa nie widziała od II wojny światowej, z odrodzonym i w pełni widocznym rosyjskim imperializmem, który wymaga twardego działania ze stron państw NATO. Powinien być zatrzymany i skarcony na Ukrainie" - mówił w wywiadzie dla Telewizji Republika prezydent Andrzej Duda. Poniżej przedstawiamy 7 - kluczowych naszym zdaniem - cytatów z tego wywiadu.
#1
Rozmawialiśmy o 25 latach Polski w NATO, ale również o sytuacji, którą mamy tu i teraz. W związku też omawialiśmy też, co powinniśmy robić w przyszłości. Wszędzie, gdzie przemawiałem - i w Senacie, i w Izbie Reprezentantów i w Białym Domu mówiłem o mojej propozycji 3 proc. - podwyższenia progu wydatków na obronność w państwach NATO. Jak argumentowałem - sytuacja mocno się zmieniła na przestrzeni ostatnich 10 lat. Po tym pierwszym ataku Rosji na Ukrainę, czyli aneksji Krymu, ta sytuacja diametralnie się zmieniła.
#2
Dzisiaj, od dwóch lat, mamy do czynienia z pełnoskalową wojną, jakiej Europa nie widziała od II wojny światowej, z odrodzonym i w pełni widocznym rosyjskim imperializmem, który wymaga twardego działania ze stron państw NATO. Powinien być zatrzymany i skarcony na Ukrainie.
#3
Ja dziś mówię spokojnie: 3 procent (wydatków na obronność) i otwieram dyskusję na ten temat. Nie mówię, że taka decyzja ma zostać podjęta za miesiąc, za dwa, za trzy, czy nawet na najbliższym szczycie NATO, ale trzeba o tym mówić, bo dzisiaj jest to Europie potrzebne. Po to właśnie, żeby realnie podnoszono kwotę wydatków na obronność.
#4
Europa odpowiedzialnie podchodzi do własnego bezpieczeństwa, NATO odpowiedzialnie podchodzi do własnego bezpieczeństwa, państwa NATO podnoszą swój poziom wydatków na obronność by móc się bronić skutecznie.
#5
Europejska obronność to idea, której czas już nadszedł. Musi oczywiście rozwijać się w strategicznej harmonii z USA, ale jako obrona Europy w tych kwestiach, w których NATO i Stany Zjednoczone mogą nie chcieć lub nie móc interweniować.
#6
Uważam, że może zostać stworzone europejskie porozumienie w sprawie wzmacniania obrony, ale ono powinno stanowić element całości NATO, w ramach NATO. Tak jak stworzyliśmy współpracę w ramach Trójmorza, w kwestiach związanych z polityką energetyczną i komunikacją w ramach Trójmorza, gdzie są tylko państwa Unii Europejskiej po to, by stworzyć efekt synergii, a z drugiej strony swoisty akcelerator, który będzie przyspieszał rozwój tej części Unii Europejskiej, która infrastrukturalnie w stosunku do Zachodu Europy jest cofnięta. Dlatego że byliśmy za żelazną kurtyną.
#7
My dzisiaj współdziałamy ze sobą po to, by przyspieszyć ten rozwój. Po to, by poprawić wydajność wydatkowania europejskich środków na infrastrukturę. Przede wszystkim tych środków z Funduszu Spójności - temu służy współpraca w ramach Trójmorza, żeby jeszcze szybciej budować nasz potencjał infrastrukturalny, ale w ramach Unii Europejskiej. I tak samo myślę o europejskiej armii.
Cały wywiad poniżej: