Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

W Paryżu uczczono pamięć ofiar stanu wojennego. Podniosła uroczystość przy pomniku Solidarności - ZDJĘCIA

W Paryżu odbyła się uroczystość w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Miała ona miejsce przy pomniku, który został odnowiony dzięki działaniom Klubu "Gazety Polskiej" w Paryżu. To nie koniec patriotycznych wydarzeń w stolicy Francji: w sobotę planowana jest m.in. msza święta, spotkanie w ambasadzie i koncert.

W Paryżu uczczono pamięć ofiar stanu wojennego
fot. Niezalezna.pl

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.

Wydarzenia sprzed 40 lat są upamiętniane na całym świecie. Dziś ofiary tych tragicznych dni upamiętniono w stolicy Francji.

- Mieliśmy taką kameralną uroczystość. Zainteresowaliśmy władze francuskie 40. rocznicą wybuchu stanu wojennego w Polsce, przybyła reprezentantka pani mer Paryża, tutaj z 7. dzielnicy, gdzie jest ambasada - oni nam dużo pomogli przy rekonstrukcji pomnika, który w końcu oddaliśmy. Dziś był pierwszy moment, gdy koronawirus nam nie zagrażał i mogliśmy władzom francuskim, władzom dzielnicy podziękować

- podkreślił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" w Paryżu Andrzej Woda.

Uroczystość, choć kameralna, miała wyjątkową oprawę. Pojawiło się na niej wielu ciekawych gości, także ze strony francuskiej. Był m.in. główny architekt Paryża, deputowana z ramienia mer dzielnicy, poczty sztandarowe czy chór. - Było dosyć uroczyście, rozmawialiśmy przy pomniku - powiedział nam Andrzej Woda. 

Ze strony polskiej pojawili się, oprócz klubowiczów, legendarni opozycjoniści Krzysztof Wyszkowski i Andrzej Kołodziej, a także ambasador Polski we Francji Tomasz Młynarski, jak również przedstawiciele Strefy Wolnego Słowa, na czele z redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" Tomaszem Sakiewiczem.

Uczestnicy uroczystości spotkali się przy pomniku, na którym widnieje polska i francuska flaga oraz napis w obu językach:
"W tym miejscu, począwszy od 13 grudnia 1981, Polacy i Francuzi protestowali masowo i solidarnie przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i prześladowaniom w Polsce, świadcząc swe poparcie dla "Solidarności", dla wolności i niepodległości Polski. Pamiętajmy o tych dniach". 

Co ważne, pomnik został odnowiony staraniem Klubu "Gazety Polskiej" w Paryżu.

 - Dwa lata temu zainicjowaliśmy działania, zainteresowaliśmy ambasadę tym, jak ten pomnik wygląda. Ambasador otworzył nam drzwi do administracji francuskiej i w końcu udało nam się zebrać wszystkie pozwolenia, rok temu udało nam się wyremontować pomnik, ale w związku z tym, że był koronawirus, nie byliśmy w stanie podziękować władzom. Stąd dzisiejsze spotkanie to z jednej strony uczczenie 40-lecia ogłoszenia stanu wojennego i ofiar, które poległy plus ta uroczystość odsłonięcia pomnika i podziękowania władzom za pomoc

- powiedział nam Andrzej Woda.

Uroczystości dla Polonii francuskiej odbędą się w sobotę, 18 grudnia. Jaki jest ich plan?

- O godzinie 15.00 zaczniemy mszą świętą, później przejście pod płytę, przemówienia, przejście do ambasady i w ambasadzie będzie m.in. wystąpienie pana redaktora Tomasza Sakiewicza, mówiące o "Solidarności", planowana jest też rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim i Andrzejem Kołodziejem, ale też koncert Pawła Piekarczyka - wymienia Andrzej Woda.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#Paryż #andrzej woda #Klub Gazety Polskiej

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo