Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

"Godzina W" na pielgrzymce, na treningu... Cała Polska oddała hołd Powstańcom [WIDEO]

"Godzina W", w której 79 lat temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, była obchodzona w całej Polsce. Do hymnu i modlitwy stanęli pielgrzymi maszerujący na Jasną Górę, hołd Powstańcom oddali też piłkarze Pogoni Szczecin, których godzina 17:00 zastała akurat na treningu.

Pielgrzymi, piłkarze - oni też oddali hołd Powstańcom
fot. Facebook/ PPŁ; Pogoń Szczecin

1 sierpnia obchodzimy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. do walki  w stolicy stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

Warszawa oddała hołd Powstańcom Warszawskim, zatrzymując się o godz. 17:00. Rozbrzmiały syreny, ruch w mieście zamarł. Taka chwila refleksji zdarza się w stolicy tylko raz w roku...

Zobaczcie, jak hołd Powstańcom oddała policja:

Nie tylko w Warszawie. "Godzina W" na pielgrzymce i na treningu

Ale nie tylko w Warszawie oddano hołd uczestnikom Powstania. Dziś rano w drogę na Jasną Górę wyruszyli pielgrzymi z diecezji łomżyńskiej: grupy z Łomży i z Ostrołęki maszerują do Częstochowy. O 17:00 stanęli do "Godziny W", hymnu i oczywiście modlitwy za poległych.

Z kolei piłkarze Pogoni Szczecin o godzinie 17:00 trenowali - Kamil Grosicki i spółka przerwali zajęcia, stanęli i pokazali, że choć od Warszawy dzieli ich spora odległość, to sercem są dziś z miastem, które 79 lat temu stanęło do heroicznej walki z niemieckim najeźdźcą.

I wielu innych miejscach w całym kraju

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Powstanie Warszawskie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wideo